“Önceliğimiz ek ödeme değil, koruyucu ekipman”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile Sağlık Merkezleri’nin koruyucu ekipmanlarını kendileri temin etmek durumunda kaldığını belirten SES Mersin Şube Yönetimi, Pandemi döneminde tüm koruyucu ekipman ve dezenfektanların Sağlık Bakanlığınca karşılanması gerektiği çağrısı yaptı.

Korona virüsü ile mücadele sürecinde önceliklerinin ek ödeme değil, personeli enfeksiyondan koruyacak ekipmanların yeterince sağlanması olduğunu kaydeden SES Mersin Şube Yönetimi, yazılı bir açıklama yayınladı.

“ACİLEN KORUYUCU EKİPMAN İHTİYAÇLARININ GİDERİLMESİ HAYATİ ÖNEMDEDİR”

Sağlık emekçilerinin bu Pandemideki önceliğinin ek ödeme değil, personeli enfeksiyondan koruyacak ekipmanların yeterince sağlanması olduğu vurgulanan açıklamada, “Tavan performans uygulaması her ne kadar, sadece hastanelerde çalışan Sağlık emekçilerinin küçük bir kısmını içerse de iyi niyetli bir girişim olarak bakıyoruz. Ancak birinci basamak Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 gibi birimlerde çalışanlara etkisi olmamaktadır. Sağlık bir bütün olarak değerlendirilmeli ve en azından bu felaket geçene kadar, canlarını ortaya koyan sağlık çalışanları, geçim derdini düşünmemelidir. Sağlık çalışanlarının önceliği, kendileri ve şişli escort yakınlarını tehdit eden Pandemi tehlikesidir. Bu nedenle acilen koruyucu ekipman ve dezenfektan ihtiyaçlarının giderilmesi ve devamlılığının sağlanması hayati önemdedir” denildi.

“BU YÜKÜ HİÇBİR AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMİ KALDIRAMAZ”

Mersin bazında merkez ilçelerde Aile Sağlığı Merkezlerinden alınan bilgilere göre günlük çalışan kişi başı bir çift eldiven bir veya iki adet cerrahi maske ve 1 litre el dezenfektanı verildiği dile getirilen açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Aile Sağlık Merkezleri yasa gereği koruyucu ekipmanları kendileri temin etmek zorundadır. Ancak bu yasa hazırlandığında Pandemi düşünmediğinden bu yükü hiçbir aile hekimliği birimi kaldıramaz. Bu nedenle Pandemi döneminde tüm koruyucu ekipman ve dezenfektanların Sağlık Bakanlığınca karşılanması gerekmektedir. Bizler, doğrudan sahadan aldığımız bilgiler ışığında Mersin Sağlık Müdürlüğüne ve pandemi hastanesi olarak hizmet verecek hastane başhekimliklerine talep ve önerilerimizi yazılı olarak da bildirdik. Bu salgının en kısa sürede en az kayıpla atlatılabilmesi için imkânlar ölçüsünde sağlık çalışanlarına en yüksek güvenlik imkanlarının sağlanması konusu birinci önceliğimiz olacaktır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir