SALGIN KAPILARI KAPATTI AMA FİYATLAR YİNE DE PAHALI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Meyve ve Sebze Toptancı Tüccarları Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Timurtaş, koronavirüs salgınından kaynaklı ihracatın yüzde 90 düştüğünü belirtirken, hal esnafı Remzi Koldaş ihracatın durmasına rağmen, fiyatlarda pek bir düşüş yaşanmadığını aktardı.

Birçok ülkede hızla yayılan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” olarak nitelendirilen koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileri gün gittikçe devam artıyor. Virüs salgını sonrası birçok ülke sınır kapılarını kapatırken, ihracat sektörü de büyük bir yara almış durumda. İhracatın durması üzerine iç piyasada yığılma oldu. Mersin Toptancı ve Sebze Meyve Hal Kompleksi’nde bulunan komisyoncular, ürünlerin ellerinde kaldıklarından dolayı depolarda yığılma olduğunu bunu da iç pazara uygun fiyatlarla sattıklarını ileri sürdü.

“SATIŞ YİNE YOK

İhracatın durmasından dolayı iç piyasada yığılma olduğunu söyleyen Mersin Meyve ve Sebze Toptancı Tüccarları Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Timurtaş, bu yılki ürün pahalılığının tamamen kış şartlarından dolayı olduğunu fakat korona salgınından dolayı da bir düşüş yaşanmasına rağmen fiyatların hala yurttaşa göre pahalı olduğunu aktardı. Timurtaş, “Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapıyorduk. Fakat bu salgından sonra kapılar kapatıldı. Bundan dolayı da ihracatta yüzde 90 ila 95 arasında bir düşüş oldu. Zaten kapılarda artık giriş ve çıkışlar da yasaklandı. İç piyasada da depolarda bekletilen ürünlerde ciddi bir düşüş var. Bu düşüş neredeyse önceye oranla yüzde 30 civarında bir düşüş var. Ama satış yok. Yaş sebzedeki düşüş, kış şartlarının olumsuz olmasından dolayıydı. Fakat meyve fiyatlarında değişen bir şey olmadı. Yani kış şartlarından dolayı üreticide de ürün yok” dedi.

“ÜRÜN FİYATLARI YURTTAŞ İÇİN PAHALI”

Öz Koldaşlar Tarım Ürünleri Komisyoncusu Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Koldaş da, kapıların kapandıktan sonra fiyatların düştüğünü belirterek, “Şuanda hiçbir şekilde ihracat söz konusu değildir. Bugün limon halde 4 TL ila 5 TL arasında… Eğer bu kapılar kapanmasaydı; limon şuan 7 TL ila 8 TL arasında olacaktı. Portakal şuanda 2,5 TL fakat kapılar açık olmuş olsaydı; 3,5 TL olacaktı. Buna benzer bütün ürünlerde en az 1 TL aşağıya düşülmüş durumda. Tabii üretici için fiyatlar bu durumda, yoksa tüketiciler için yine pahalı. Yine bu fiyatlarla kimse bir şey alamaz. Birçok insan 2 bin 500 TL gibi asgari ücretle geçiniyor. Biber halde 8 TL, salatalık 5 TL, patlıcan 5 TL. Fiyatlar düştü ama aslında yine de pahalı”

Haber: Ergin ÇAĞLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir