“SANAT YIKINTILAR ARASINDAN ÇIKAR”   

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okuyucuları ile imza ve söyleşi etkinliğinde buluşan Yazar Mehtap Ceyran, “Bu ülkede yaşanmış ve görmezden gelinmiş birçok mesele benim tamda ilgi odağıma gelip oturuyor. Ben sanatı hayatın kırılma noktalarından konu alarak işliyorum. Çünkü bana göre sanat yıkıntılar arasından çıkar” dedi.

‘Mevsim Yas’ ve ‘Bekleyişin Şarkısı’ adlı eserleriyle ülkede tanınan ağrıyan düşlerin yazarı Mehtap Ceyran, Mersin’de okurlarıyla buluştu. Sokak Kitap Evi’nde okurları için kitaplarını imzalayan Ceyran, ardından güzel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Anlatmanın kendisi için yaşamın anlamını sorgulamaktan doğan bir olgu haline geldiğini söyleyen Ceyran, “İki romanım var ve bu romanlarım genel yargı ile politik olarak görülür. Fakat asıl itibariyle o romanlarımdaki amaç, politik olmak değildir. Hikâyelerimin geçtiği yerler politiktir ve yaşananlar politiktir. Eserlerime yansıyan politiklik işte bu yansımalardan gelir. Şüphesiz ki sanatın amacı hayatı anlatabilmektir. Yine de yaşamsal gerçekliğin birebir kurmaca yazıda arayamayız. Benim metinlerimde de gerçeği birebir işlediğim söylenir ama saf gerçeği anlatmak elbette sanatın ve edebiyatın konusu değildir. Tarihin konusudur. Dolayısıyla ben sanata gerçeği yeniden üretmek diyorum. Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği yerde bir biçimde sanat ya da edebiyat dediğimiz dil ortaya çıkıyor. Peki, ben neden metinlerimde daha çok gerçek hikayeler üzerine çalışıyorum? Çünkü bir bakıma aslında bu ülkede yaşanmış ve görmezden gelinmiş birçok mesele benim tamda ilgi odağıma gelip oturuyor. Ben sanatı hayatın kırılma noktalarından konu alarak işliyorum. Çünkü bana göre sanat yıkıntılar arasından çıkar” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından Yazar Ceyran, eserlerini okurları için imzaladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir