Sanatçılar: saldırılara, sansüre, karartmalara karşı HDP’yi destekleyeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de aralarında tanınmış yazar, şair, fotoğrafçı, ressam, heykeltıraş, müzisyen ve tiyatro-sinema oyuncusunun, yönetmeninin olduğu 50’den fazla sanatçı 24 Haziranda yapılacak olan seçimlere ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, ‘‘İstisnasız bütün kültür ve inançlar üzerindeki her türlü baskının son bulması için, eğitimin çağdaş, laik ve anadilinde yapılması için, sanata ve sanatçıya yapılan saldırılara, sansüre, karartmalara, kapatmalara karşı samimi bir duruş sergilediği için 24 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceğiz’’denildi.

 

Ülkemizde savaş tamtamları ile barış çığlıkları birbirine karışıyor denilen açıklamada,  ‘‘AKP iktidarı, onlarca yıldır bin bir zahmetle örmeye çalıştığımız yaşam güzelliklerini çiğniyor. Ülke olarak tehlikeli bir ortama doğru hızla sürüklendiğimiz bu süreçte, Mersin’de yaşayan bir grup yazar şair ve sanatçı olarak diyoruz ki: Kimliği, kültürü, dili, dini, mezhebi ne olursa olsun, eşit haklara sahip yurttaşlar olarak barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye sadece bizim değil milyonların özlemidir. Çünkü 7 Haziran öncesi “400 vekil vermezseniz kaos olur” diyerek halkları tehdit edenler, emekçilerin, ezilen, yoksullaştırılan on milyonların temsilcisi değildir. AKP İktidarı, Sermaye sınıfı ile el ele nispi demokratik haklarımızı budamakla, ülkeyi yarı açık cezaevine dönüştürmekle kalmadı, aynı zamanda çevre katliamlarına da hız kazandırdı. Yaşadığımız kentte yapılmaya başlanan Nükleer santral bunun açık bir örneğidir’’ denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

‘‘AKP’nin sanatçıya verdiği ‘değer’ hakkında örnek vermek ve bellek tazelemesi yapmak istiyoruz: Beyoğlu Kumpanya sanat topluluğundaki 16 kişiye, ‘Ülkemizden’ adlı oyundan dolayı dava açıldı. Laz Marks adlı oyunun Rize’deki gösterimi nedeniyle oyuncu Haldun Açıksözlü ‘başbakana hakaret’ suçlamasıyla davalık oldu. İnsanlık anıtı “Ucube heykel” denilerek yıkıldı. OHAL’in ilanından sonra ise eleştiriye, muhalif düşünceye, sanata ve sanatçıya karşı tahammülsüzlük had sahfaya ulaştı. Grup Yorum üyeleri, Aslı Erdoğan, Pınar Aydınlar ve şimdi aramızda olan oyuncu Ali Sesal gibi onlarca yazar şair sanatçı ve bilim insanı hapse atıldı. Birçok kitap, oyun, sergi yasaklandı. Hapishaneler tarihte görülmedik biçimde doldu taştı. Gözaltlarında ve cezaevlerinde işkenceler, çıplak arama adı altında insan onurunu ayaklar altına alan uygulamalar yaygınlaştı. Muhalif Dergiler, gazeteler, radyolar, televizyon kanalları kapatıldı. Başta Mezopotamya Kültür Merkezleri (MKM) olmak üzere birçok sanat derneği kapatıldı’’ ifadeleri yer aldı.

‘‘Şair, yazar, çizer, tasarımcı, ressam, heykeltraş, müzisyen, oyuncu, tiyatrocu, sinemacı ve fotoğraf sanatçısı olarak: Eşitlikçi ve şiddetten uzak bir dille “barış”ı savunduğu için, İstisnasız bütün kültür ve inançlar üzerindeki her türlü baskının son bulması için, Eğitimin çağdaş, laik ve anadilinde yapılması için, LGBTİ’li bireyler ve kadınlar üzerindeki cinsiyetçi yaklaşımın son bulması için, nükleer santrallere ve doğanın katline hayır dediği için, Sanata ve sanatçıya yapılan saldırılara, sansüre, karartmalara, kapatmalara karşı samimi bir duruş sergilediği için 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’ne destek vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz’’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir