Seçer: “Koronadan ölen 759 vatandaşın defin işlemini yaptık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Başkan Seçer, konuk olduğu bir televizyon programında  vaka sayılarının tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de arttığını belirterek, salgından dolayı yaşamını yitiren 759 vatandaşın defin işleminin yapıldığını açıkladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir televizyon kanalında yayınlanan programa canlı yayın konuğu oldu. Başkan Seçer, programda pandeminin Türkiye’de görülmeye başlandığı ilk günden itibaren hayata geçirdikleri hizmetleri anlatarak, “Sadece Türkiye için, Mersin için değil, dünya için zor günler. Ama vatandaşlarımızın direkt ulaşabileceği, en yakın, devletin en değerli, önemli, iyi organize olmuş, her açıdan yerelde önemli imkanlara sahip olan bir kurumu olan belediyeler bu süreçte vatandaşların başvuracağı en önemli kurum” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecinde özveri ile çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“Son günlerde Mersin’de vaka sayısı çok arttı. Ölümlü vaka sayısı arttı. Bunu da göz önünde bulundurursanız, özellikle çalışanlarımızın hangi koşullar altında vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalıştığını daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Tabi ki diğer belediyelerde de aynı durum var, diğer belediye başkanlarımız da aynı risk. Neticede ben de mümkün olduğunca hijyen, maske ve mesafe konularında azami hassasiyeti gösteriyorum ama gel gör ki ne kadar tedbir alırsanız alın bir boşlukta, bir zafiyette virüs geliyor ve sizin vücudunuza da girebiliyor. Umut ediyorum bugüne kadar herhangi böyle bir rahatsızlık geçirmedik. Bundan sonra da devam eder, çünkü ayakta kalmamız lazım. Vatandaşlarımıza sağlıklı hizmetleri götürebilmemiz için başkanların özellikle diri, sağlıklı, moralli, güçlü olması lazım. Bu bilinçle çalışıyoruz.”

Mart ayından bugüne kadar pandemi nedeniyle belediyelerin gelirlerinin düştüğünü fakat temel ihtiyaçlar konusunda vatandaşlara yoğun bir şekilde yardım götürdüklerini hatırlatan Seçer, “Öncelikli hizmet alanlarımızda 2020 programında öncelikli olarak yatırım programına aldığımız konularda bazı revize değerlendirmelerle strateji değiştirdik. Sosyal yardımlara önem verdik. Sosyal konularda daha çok harcamalar yaptık. Pandemi ile mücadele kapsamında olan her alana bütçemizin önemli bir kısmını kanalize etmek durumunda kaldık ve o günden bugünlere geldik” ifadelerini kullandı.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye’de 30 büyükşehir belediyesi içerisinde en az vaka sayısının görüldüğü yerin Mersin olduğunu hatırlatan Seçer, “Özellikle ben rakamları incelediğimde, Temmuz ayından sonra Ağustos, Eylül ayında pik yapıyor, yine Ekim ayı ve Kasım ayı da yoğun. Örneğin bugün kentimizde 19 defin vardı. Dün 29 defin vardı. Yani ölümlü vakalar bunlar. Mart, Nisan ve Mayıs ayında Mersin’de ölümlü vaka sayısı 22 idi. Şu gün geldiğimiz noktada, burada vefat edip diğer kentlere gönderdiklerimiz de bunun içerisinde; burada 665, diğer illere gönderdiğimiz 94 ölümlü vaka sayısıyla defin yaptığımız vaka sayısı 759’a çıktı. Bu önemlidir, bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu aslında bir anlamda vatandaşlarımızı da uyarma açısından önemlidir. Yani bu rakamları gizleyip, saklayıp ya da sumen altı yaparak kimseye bir fayda getireceğimizi düşünmüyorum. Mutlaka bu tablonun farkında olup vatandaşlarımızın da bugünlerde çok dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir