Seçer, Metroyu Değerlendirdi: “Bunun Adı Bal Gibi Engellemedir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Vahap Seçer, Mut ilçesinde hafta sonu sürdürdüğü ziyaretlerin ardından, bir yerel televizyon kanalının konuğu oldu. Gazeteci Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, 3 yılı aşkın süredir hayata geçirdikleri projeler ve Mersin’in geleceğini ilgilendiren önemli yatırımlarla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

“Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmış bir projeyi bu kadar bekletmek anlamsız”

Mersin’de ulaşım ağını büyük ölçüde rahatlatacak olan Metro projesine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Cumhurbaşkanlığının yatırım programına alınmış bir proje, bugün imzada bekliyorsa bunun adı bal gibi engellemedir. Metro projemizin çok pahalı olduğu gibi bilinçsiz ve bilgisiz iddialar yapılıyor. Bunu iddia edenler, Konya Metro’su kaç paraya ihale edilmiş bir baksınlar. Bir yıldır imzayı bekliyoruz. İlk etap 900 milyondu zaten. Metro projesi için çok büyük bir rakam değil. Bir taraftan imzayı bekliyoruz, ama bir taraftan da ben kendi imkanlarım dahilinde devam edeceğim. Fakat bu engellemeye sebep olanlar, Mersin’e ihanet içerisindedir. Bu kadar vizyon darlığı, bu kadar düşünce körlüğü olamaz” diye konuştu. Mersin’in ödediği verginin yarısını ödeyemeyen kentlerin, Mersin’den daha fazla destek aldığını hatırlatan Başkan Seçer, “Bu partizanlığı bir tarafa bırakmak lazım. Geçen yıl Ağustos ayında Meclis’ten yetki alındı. 12 aydır da Hazineden bugün çıkacak, yarın çıkacak diye bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığının yatırım programına alınan bir proje, finansman konusunda niye bu kadar sıkıntıya sokulur ve bekletilir, anlamak mümkün değil” dedi.

 

“Burada mali veya iktisadi bir sorun yok, tamamen siyasal bir sorun var”

Metro’ya ilişkin değerlendirmelerini Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine dair bilgileri vererek sürdüren Başkan Seçer, “Şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ek bütçe ile 6.3 milyar lira bütçesi var, borcu ise 1.5 milyar lira. Bu belediye 2019’da 2 milyar 250 milyon lira borç altındaydı, 2 milyar 250 milyon lira da bütçesi vardı. Yani bütçesi ile borcu birbirine eşitti. Şimdi ise bütçesi, borcunun 4 katı. Bunu görmek lazım. Şunu söylüyorum; metro konusunda mali veya iktisadi bir sorun yok, tamamen siyasal bir sorun var. Mersin’den birileri, bu projenin akamete uğraması için elinden gelen engeli ortaya koyuyor. Buradan bir kez daha söylüyorum; bu engellemeyi yapan siyasetçiler kim ise, Mersin’e ihanet ediyorlar. Onların vebali çok büyük” diye konuştu.

“Hedefimiz Mersin’i bir marka kent haline getirmek”

Son 3,5 yıl içinde kent genelinde birçok alanda önemli hizmetleri hayata geçirdiklerine değinen Başkan Seçer, “Fen işleri de, Sosyal hizmetler de, Sağlık hizmetleri de, diğer tüm birimlerimiz de çalışıyor. Kadınımıza, çocuğumuza, gencimize, yaşlımıza dokunuyoruz. Kültüre de önem ve değer veriyoruz. Çünkü Mersin gelişsin, kalkınsın, marka kent olsun istiyoruz. Fakat, marka kent olmanın da bazı koşulları var. Öncelikle belli bir refahınız olacak. Eğitim düzeyiniz yüksek olacak. Yollarınızın standardı yüksek olacak. Toplu taşıma, metro gibi toplu taşıma sistemleriniz olacak. Bir havalimanınız olacak. Mevcut limanın iskele mesafesini uzatarak, denizi doldurarak, alelacele, gereksiz, silueti bozacak, kentin içine doğru yönelen bir projeden vazgeçip, bunun 5-6 katı büyüklüğünde elleçleme kapasitesine sahip ana konteyner limanı yapalım diyoruz. Liman kentiyiz, ticaret kentiyiz, tarım kentiyiz. Kentimizde turizm olsun, sanayi olsun, lojistik olsun, havayolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı, karayolu koridoru olsun veya daha da gelişsin istiyoruz. Zaten kentimizin coğrafi konumumu da buna müsait. Transit ticaret için çok uygun bir yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

“15 yıldır yapılan düzenlemeler, yerel iradeyi bypass etti”

Yerel yönetimlere danışılmadan Mersin’de yapılan çalışmalara dair de sıkıntılarını dile getiren Başkan Seçer, “Bu maalesef artık gelenek oldu. Son 15 yıldır yapılan düzenlemeler, maalesef yerel iradeyi bypass etti. Siz yerel yönetim olarak, mesela bir konuda imar değişikliğini uygun görmüyorsunuz. Karşı taraf bunu hemen Çevre Bakanlığı’na götürerek, orada istediği uygulamayı yaptırıyor. Son günlerde Meclis’te konu olan ‘su sporları merkezi’, yine PTT’nin yeriyle ilgili yaşanan tartışmalar buna örnek. 1/5.000’lik planlarda bu yerler sosyal alan olarak işaretlenmiş, ama Çevre Bakanlığı turizm-konut ya da ticaret-konut statüsü ile bunun satışının yolunu açıyor. Bu tip şeyler maalesef Ankara kaynaklı devam ediyor. Liman da aynı şekilde, birçok konu var. Yani şu anda Mersin’de onlarca konu bu şekilde, resen Çevre Bakanlığı’nın çalışmalarıyla bizden bağımsız, bizden habersiz uygulanıyor. Bazen prosedür gereği, mevzuat gereği bizden izin isteniyor, ama uygulamada bunun herhangi bir tesiri olmuyor. Buraya bu düzenlemeyi yapmam uygun mu diye soruyor. Sen istediğin kadar ‘uygun değil’ de, o yine bildiğini okuyor” diye konuştu.

“Mersin’de bir ana konteyner limanı yapılmalı”

İktidarın gücünü kullanarak rant yaratma olayına tamamen karşı olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Kısa yoldan para kazanmak, siyasi erki kullanarak para kazanmak, bir şekilde iktidardaki siyasi partiye dayanarak bir yerlerde güç sahibi olmak ya da bir rant sahibi olmak gibi işlere ben karşıyım. Ben diyorum ki, Mersin’de ana konteyner limanı yapılsın. Mevcut liman olduğu gibi devam etsin. Bakın 2022 yatırım programında ana konteyner limanı var. Hani Mersin ibaresi kalktı, Doğu Akdeniz oldu ama hala hükümet kanadı diyor ki, Mersin’i kastediyor. O da tartışılır bir konu. Dolayısıyla STK’lara da bu konuda büyük iş düşüyor” dedi.

“Eylül’ün ilk haftası “Sarı Limonların” son finalini de yapacağız”

Mersin’de toplu taşıma filosuna kazandırılan otobüsler hakkında da konuşan Başkan Seçer, “Mersin’e toplam 272 toplu taşıma aracı söz vermiştim. Bunların önemli bir kısmı geldi ve şu anda hizmette. Eylül’ün ilk haftası finali yapacağız. 118 otobüs demiştim. Bu ay içerisinde tamamlanıyor. 40 adetlik bir parti geldi. Şu an yeni gelenler var. 40 adedin plakaları takıldı, şu anda seferde. 118’i de tamamlayacağız. Çok şükür mahcup olmuyoruz. 272 otobüs tamamlanmış oluyor ve 2029’a kadar da Mersinlilerin başka otobüse ihtiyacı yok. Gerekirse yine takviyeler yapacağız, yeni güzergahlar açacağız” ifadesini kullandı. Otobüs yerleşkesine de değinen Başkan Seçer, “Toroslar’daki eski çöp alanını değerlendirdik. Zemini sağlamlaştırmak adına birçok altyapı çalışması yaptık. Orası şu anda muazzam bir otobüs yerleşkesi oluyor. Tamir bakım atölyeleri, yıkama atölyesi, CNG’li dolum tesisi, akaryakıt dolum tesisi, işçilerimizin, çalışanlarımızın soyunma, giyinme kabinlerinden temiz duşlarına kadar muazzam modern bir tesis oldu. En geç Eylül ayı sonuna kadar hizmete açacağız” dedi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir