“Seçme ve seçilme hakkı ayaklar altına alınmıştır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP’li ve CHP’li üç ismin vekilliklerinin düşürülmesine Mersin’den tepki geldi. Konuya ilişkin birçok ilde basın açıklamaları yapılırken, Mersin’de de yapılan açıklamada, “Böyle bir uygulama hukuka tamamen aykırıdır. Seçme ve seçilme hakkı ayaklar altına alınmıştır. Demokrasiye, özgürlüklere ilişkin toplumsal muhalefet ses çıkarmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Dün gerçekleştirilen TBMM Genel Kurulu’nda, cezaları onanan ancak Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dosyaları henüz karara bağlanmamış olan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ile Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri düşürüldü. Kararın ardından meclis HDP’li ve CHP’li vekillerin protestolarına sahne oldu. Akşam saatlerinde 3 vekil gözaltına alınarak tutuklandı. Bugün ise birçok kentte basın açıklamaları yapılarak duruma tepki gösterildi.

HDP Mersin İl Örgütü ile Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Genel İş Mersin Şube binasında ortak bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çeşitli parti ve STK temsilcilerinin yanı sıra  vatandaşlar da katıldı.

“DEMOKRASİYE VURULAN YENİ BİR DARBE UYGULAMASIDIR”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Dönem Sözcüsü Tüm Bel-Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay, “TBMM üzerinde sadece sözde kalmış demokrasiye son çivi dün yine TBMM çatısı altında çakılmış oldu. Anayasa Mahkemesi kararı dahi beklenmeksizin, sarayın talimatıyla mecliste oylama dahi yapılmaksızın fezlekeler okunarak, yüz binlerce seçmen iradesi ile seçilen 3 milletvekilinin vekillikleri düşürülmüştür. Bu yapılan demokrasiye yapılan darbe, aynı seçilmişlerin yerine kayyum atamalarıyla birlikte haksız ve hukuksuz bir şekilde KHK’lerle hiçbir gerekçe göstermeden işlerine son verilen yüz binlerce kamu çalışanına yapıldığı gibi demokrasiye vurulan yeni bir darbe uygulamasıdır” dedi.

“HALKIN GERÇEK GÜNDEMİ AÇLIK, YOKSULLUK VE OLMAYAN ADALETTİR”

İşçi ve emekçinin gündemini hiçbir şekilde değiştiremeyeceklerini söyleyen Özbay, “Halkın gerçek gündemi açlık, yoksulluk, baskı ve olmayan adalettir. Bugün hepimiz için acil olan gerçek bir demokrasi, adalet ve hukukla birlikte demokratik parlamenter sistemdir. Bizler Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak eşit, özgür ve barış içerisinde yaşayacağımız aydınlık bir gelecek için meşru bir zeminde demokrasi mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ilan ediyoruz” diye belirtti.

“MEVCUT SİSTEME KARŞI TEK VÜCUT OLMALIYIZ”


Leyla Güven, Musa Farisoğlulları ve Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesinin hukuka tamamen aykırılık göstergesi olduğunun altını çizen HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış ise, “Seçme ve seçilme hakkı ayaklar altına alınmıştır. Demokrasiye, özgürlüklere ilişkin toplumsal muhalefet ses çıkarmalıdır. Mevcut iktidar bu tür uygulamalarla sınırlı kalmayacaktır. Bu tarz yöntemlerle bundan sonra da iktidarlarını pekiştirmek adına ellerinden gelen çabayı ortaya koyacaklardır. Dolayısıyla bu korkunun bir ifadesidir. Türkiye’de demokratik muhalefetin ortak paydada buluşarak, mevcut ve ceberut sisteme karşı tek vücut, tek yürek, tek ses olarak sürecin örülmesi lazım. Biz hiçbir zaman bu tür saldırılara karşı diz çökmedik bundan sonra da çökmeyeceğiz. Mücadelemiz devam edecektir”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir