porn list

‘‘Şehir Hastanelerinin kuruluş mantığı bozuktur, yanlıştır, hatalıdır’’

featured
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP) MERSİN İL BAŞKANLIĞI 36. OLAĞAN İL KONGRESİ'NDE 341 OY ALARAK SEÇİMİ KAZANAN ADİL AKTAY, MAZBATASINI ALARAK GÖREVİNE BAŞLADI. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehir hastanesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Söz konusu tartışmalara ilişkin bir açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay’dan geldi. Şehir Hastaneleriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştiren Aktay, ‘‘Vatandaşın sağlığını bir ticaret konusu haline getirirseniz, bu tablodan vatandaşın yararına bir sonuç çıkmaz. Şehir Hastanelerinin kuruluş mantığı bozuktur, yanlıştır, hatalıdır. Asıl düzeltilmesi gereken bu mantıktır’’ dedi.

Şehir Hastaneleriyle ilgili temel bir sorunun AKP iktidarı tarafından yüklenici firmaya yüzde 70 doluluk garantisi verilmiş olmasının Şehir Hastaneleriyle ilgili temel bir sorun olduğunu ifade eden Aktay, ‘‘Bu garantiyi karşılamak için, Şehir Hastanesinin yüklenici firması bol bol para kazanabilsin diye, Şehir Hastanesinin doluluğu sağlanabilsin diye, 112 ambulansları bütün acil, travmalı hastaları uzak yakın demeden Şehir Hastanesi’ne taşıyor. Hastalar Şehir Hastanesine götürülsün diye, Toros Devlet Hastanesi’nin Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, Kalp-Damar cerrahisi gibi bölümleri acil hastalara hizmet vermez hale getirildi. Tek bir sebebi var, bu acil hastalar Toros Devlet Hastanesi’ne gitmesinler de, Mersin Şehir Hastanesi’ne gitsinler. Gitsinler ki yüklenici firma para kazanabilsin. Peki, bütün acil vakalar Şehir Hastanesi’ne yönlendirince ne oluyor? Hem büyük bir zaman kaybı yaşanıyor hem de Şehir Hastanesinin doktor ve sağlık çalışanları çok ağır bir iş yükü altında eziliyorlar. Bunları ben söylemiyorum, Mersin Tabip Odası’nın, değerli doktorlarımızın tespitleri bunlar’’ diye konuştu.

 

Mersin Şehir Hastanesiyle ilgili tartışmada işin bir boyutunu da hastaneye ulaşım zorluğu konusu oluşturuyor. Bu konuda vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar ortada. Hükümetin ve Belediye’nin bu konuda duyarsız olmaları, şikâyet eden vatandaşlara, “işte size şu imkânı verdik, daha ne istiyorsunuz” şeklinde yaklaşmaları kabul edilemez. Vatandaşın vergisiyle yaptıklarınızı vatandaşın kafasına kakmanın adı yöneticilik değildir. Vatandaşların Şehir Hastanesine ulaşım sorunları gerçektir ve mutlaka çözülmelidir.

‘‘ŞEHİR HASTANELERİNİ, ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’’

Şehir hastanelerini üniversite hastanelerine dönüştüreceklerini ifade eden Aktay, ‘‘Uzun süreli tedavi gerektiren kronik hastalıklarda, sağlık hizmetlerini bu hastanelerde vereceğiz. Şehir hastanelerinin açıldığı yerlerde diğer kamu hastanelerinin kapatılması gibi akıl dışı bir uygulamaya kesinlikle son vereceğiz. Kamu hastanelerini  kapatmak bir yana, altyapı ve personel desteği sağlayarak güçlendireceğiz.  Böylece, Mersinli hemşerilerimiz şehir merkezinde, kolay ulaşılabilen, ücretsiz ve kaliteli sağlık hizmeti alabilecekleri devlet hastanelerine kavuşacaklar’’ diye konuştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir