SEVEN NE YAPMAZ? / AZE SU DALMIZRAK YAZDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Flört şiddeti kadınların ilişki yaşamaya başladığı yaşlarda görülen ilişki içerisinde yaşadığı şiddettir. Flört şiddeti yaşayan birçok kadın bunu dile getirmekte zorlanıyor, kendini yalnız, güçsüz ve korunmasız hissediyor. Peki ya neden? Çünkü kadının yaşadığı ilişki toplumda ayıp olarak görünüyor, ailenin muhafazakar tavırları veya ilişki yaşadıkları bireyin saldırgan tutumu yüzünden flört şiddeti yaşayan kadınlar bunu dile getirmekten çekiniyor. Aynı zamanda seven adam kıskanır sözüne sırtını yaslayan erk; kadını bulunduğu çevreden kopararak yalnızlaştırıp kadınların özgüven ve özsaygının düşmesine neden oluyor. Bunun sonucu olarak da kadının hayatında birlikte olduğu erkekten başkası kalmayınca onsuz ne yaparım ben düşüncesi var olmaya başlıyor. Bu yüzden ne yaşarsa yaşasın ilişkiyi sürdürmeyi tercih edebiliyor. Peki, yeteneklerimizi köreltip, özsaygımızı, özgürlüğümüzü kaybetmemize neden olan flört şiddetine karşı ne yapmalıyız? Şiddetin her türlüsü yaşanması gerçekten zor bir deneyim bu yüzden şiddetin uyarı sinyallerini tanıyarak kendimizi korumayı öğrenmeliyiz. Bunun için kendimize sormamız ve gözlemlememiz gereken bazı sorular, yakalamamız gereken ayrıntılar var.

Sevgilin erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu düşünüyorsa, sık sık cinsiyetçi söylemlerde bulunuyor, şiddetin normal olduğunu düşünüyor, sorunlarını şiddetle hallediyorsa, arkadaşları ile çok sık kavga edip ani öfke patlamaları yaşıyorsa, senden önceki sevgilisine şiddet uyguladığını duyduysan ilişkinde şiddete maruz kalabilirsin demektir.

Günün her saati sana ulaşmaya çalışıyor ulaşamadığında sinirleniyorsa, sevgisini kıskançlık yaparak gösteriyor, ne giyinip ne giyinmeyeceğine karışıyor, arkadaşlarınla vakit geçirmeni kısıtlıyorsa, kendini sürekli onu sakinleştirmeye çalışırken buluyor, kendi istek ve ideallerinden ödün vermeye başladığını hissediyorsan ilişkinde şiddetle karşı karşıyasın demektir.

Şiddeti tanımak ve kendimizi bu şiddetin sorumlusu olarak görmemek çok önemli… Psikolojik veya fiziksel bir şiddetin var olduğu bir ilişkide hiçbir kadın güvende olamaz. Sevgilin bunları bir sorun olarak görmüyorsa aynı davranışlara devam ediyorsa bu ilişkiden uzaklaşmalı ve kendini korumalısın. Onu değiştirmeye çalışmakla uğraşma çünkü şiddeti uygulayan o ve bunu değiştirmek zorunda olan da kendisi. Ayrılık kararı almak zor gelebilir. Aslında beni çok seviyor, zaten hep böyle sinirli değil gibi düşünceler tam ayrılığı düşünmeye başladığın anda aklına geliyor olabilir. Bu durumda şiddet döngüsüne girmişsin demektir. Ve artık bu şiddet döngüsünü özgür ve mutlu bir kadın olabilmek için kırmalısın. Sevmeyi ve sevilmeyi hak ediyorsun… Ama sevgi ve (hangi tür olursa olsun) şiddet asla aynı yerde bulunmaz. Yakının olarak gördüğün seni yargılamayacak bilinçli birisi ile veya bir psikolog ya da kadın örgütleri ile yaşadıklarını paylaşabilirsin. Yaşadıklarını anlatmak ve yazmak seni rahatlatır ve güçlendirir.

Peki, arkadaşımızın yaşadığı bir ilişkide şiddete uğradığını görüyorsak ona nasıl yardım etmeliyiz? İlişkisinde şiddet yaşayan bir kadına destek olmak, yanında olduğumuzu hissettirmek, yaşadığı şiddete müdahale etmek çok önemli… Onu yargılamadan dinlemek ve anlamaya çalışmamız gerekli. Şiddeti tanıması için şiddet hakkında bildiklerimizi onunla paylaşmalı ama onu karar almaya zorlamamalıyız. Karşımızdaki kadına saygı duymalı ilişkiyi ne zaman ve nasıl bitireceği ile ilgili kararı ona bırakmalıyız. Çünkü şiddet döngüsünden anca kendisi hazır olduğunda çıkabilir. Bunu onun yerine bir başkası yapamaz. Kadınların flört şiddeti konusunda bilinçlenmesi ileride yaşayacağı ilişkilerin güvenli olmasını sağlayacaktır. Bir kadın, kendi yetenek ve arzularının keşfetmeye başladıkça, hayatının iplerini eline almaya başlar. Bu sayede kendine olan güveni,  özsaygısı artar ve kendine ilişki içerisinde güvenli ve eşit alanlar yaratmaya başlar. Çevresindeki kadınlara da ışığını yansıtır.

Geleceğin ve bugünün karanlığını delmek için ışığınızı yakın..!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir