“SİVAS’IN IŞIĞI HİÇ SÖNMEYECEK”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Sivas Katliamı’nın yıldönümünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, “Bu yangını yüreğimize düşürenler bir gün tarih önünde hesap vereceklerdir. Bundan gayet eminiz ve sabırla bekliyoruz” dedi.

 

Bundan 27 yıl önce Madımak’ta yakılan 33 can, katliamın yıldönümünde tüm ülkede çeşitli etkinliklerle anılıyor. Mersin’de dün Alevi kadınların Madımak Anıtı önünde 33 can için çerağ uyandırıp, deyişler söyleyerek gerçekleştirdiği anma etkinliğinin ardından, bugün de Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, “33 canı utmayacağız, unutturmayacağız” şiarıyla bir basın açıklaması düzenledi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” diye haykırdı.

“BİR GÜN TARİH ÖNÜNDE HESAP VERECEKLERDİR”

Platform adına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, “Bundan tam 27 yıl önce gerici, yobaz, şeriatçı bir güruh tarafından Sivas’ta Madımak oteline düşürülen ateş hala yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen hala inatla ve ısrarla adaletin yerini bulmasını bunları yapanlardan hesap sorulmasını inatla ve sabırla bekliyoruz. Şunu gayet iyi biliyoruz ki, bu yangını yüreğimize düşürenler bir gün tarih önünde hesap vereceklerdir. Bundan gayet eminiz ve sabırla bekliyoruz” dedi.

“ANKARA GAR KATLİAMI İLE YÜREĞİMİZE 103 BIÇAK DAHA SAPLANMIŞTIR”

Arkasındaki güçlerin, gerçek sorumluların, faillerin açığa çıkarılmadığı Sivas Katliamı’nın ne ilk ne de son olduğunu söyleyen Özbay, “Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter aynı zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir. Sivas Katliamı’ndan sonra barışın ve hoşgörünün sembolü olan bu güzel Anadolu topraklarında  Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç olmak üzere pek çok katliam daha yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize kapkara 103 bıçak daha saplanmıştır” diye kaydetti.

“KATLİAMLARA ALIŞMAYACAĞIZ”

Açıklamasını devamında katliamlara, ölümlere alışmayacaklarını belirten Özbay, “Katliam, Baskı, Asimilasyon Politikalarına Karşı Eşitlik, Özgürlük, Laiklik Ve Adalet İçin Sivas’i Unutmadık, Unutturmayacağız! Kutuplaştırma siyasetine karşı ısrarla ve inatla, bedeli ne olursa olsun, farklılıklarımızla birlikte özgür, eşit, laik, demokratik bir cumhuriyet’te barış içinde bir arada yaşamayı esas alacağız. Demokrasi, barış, kardeşlik ve güzel bir gelecek için mücadeleyi duraksamadan sürdürecek, yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak yirmi yedinci yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir