Sokak sanatçılarıyla dayanışma konseri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de sokak sanatçıları için dayanışma konseri düzenlendi.

Mersin’de sokak sanatçılarıyla dayanışma için konser düzenlendi. Yenişehir Belediyesi AKM Barış Salonu’nda yapılan konsere onlarca yurttaş katıldı.

Sokak sanatçılığı yapan grupların sahneye çıkmasıyla başlayan konserde, sokak sanatçılarının yaşadıkları zorluklar dile getirildi. Konserde, salgından dolayı 2 sene çalışmadığı için Ağustos ayında yaşamına son veren sanatçı İbrahim Birincioğlu anıldı.

MÜZİK EMEKÇİLERİ ZOR BİR DÖNEM YAŞIYOR’

Konserin amacına değinen Özge Göncü, “Pandemi tüm dünyayı etkilerken, ülkemizde bundan payını aldı. Pandemi ve bunu bahane eden iktidarın her alanda yaptığı baskıcı hamleler, bize dayanışmanın ayakta kalmak için elzem olduğunu yeniden hatırlattı. Sokak müzisyenleri, yani hayatta var olmanın bir ifadesi olarak müziği seçenler ve sokakta yaptıkları müzikle hayatlarını kazanmak durumunda olanlar pandemi yasaklarından en çok etkilenen kesimlerden oldular. Bu dönem, geçimini sokaktan sağlayan yüzlerce müzisyen için hayli yıkıcı oldu. Hepinizin hatırlayacağı gibi 109 müzisyen bu dönemde intihar etti. Ve kayıplarımızdan biri kentimizin yetenekli genç müzisyenlerindendi. Arkalarında bize acının yanında gerekli zamanlarda hemhal olamamış olmanın suçluluğunu bıraktılar. Temel gereksinimlerini dahi karşılamakta güçlük çeker hale gelen müzik emekçileri zor bir dönem yaşıyorlar. Bu zorlukları birazda olsa hafifletmek için bir araya gelen bizler, sizleri müzik emekçileri için dayanışmaya çağırdık. Son söz olarak; burada yalnız bırakmayıp bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından sanatçı Yeliz Güzel, Serdar Keskin ve Mücahit Göker sahneye çıktı. Türkçe, Zazaca ve Kürtçe şarkıların söylendiği konserde dinleyiciler ayakta alkışladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir