Sol Parti: Zamlar geri alınsın!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sol Parti Mersin İl Örgütü, elektrik zamlarını protesto ederek, zamların geri alınması talebinde bulundu. 

Yoğurt Pazarı önünde stant açan Sol Parti Mersin İl Örgütü, yeni yılla birlikte elektrikten doğalgaza, akaryakıttan gıda fiyatlarına gelen üst üste zamlara karşı imza kampanyası başlattı. 

 Mersin Yoğurt Pazarı önünde stant açan parti üyelerine, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi.  “Zamlar derhal geri alınsın” sloganlarının atıldığı stant önünde açıklama yapan Sol Parti Mersin İl Yöneticisi Çağdaş Oğul Arı, toplanan imzalarla birlikte 24 Şubat’ta Danıştay’a başvurarak zamların geri alınmasını isteyeceklerini ifade etti.

Platform adına burada konuşan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi Başkanı Murat Doğan, emekçilere yapılan zamdan çok faturalar zam yapıldığını kaydetti. Yapılan zamların çekilmesini isteyen Doğan, 27 Şubat’ta yapacakları mitinge katılım çağrısında bulundu.

“Bu kış böyle geçmez”

“Bu kış böyle geçmez, bu faturalar ödenmez” diyen Arı, “Enerji şirketlerinden davacıyız! Enerji şirketleri daha çok kar etsin diye elektrik faturalarımız ikiye üçe katlandı. Tükettiğimiz elektriğin kat be kat fazlasını ödemek zorunda bırakılıyoruz. Bu adil olmayan faturaları reddediyoruz! Hayat pahalılığı altında zaten geçinemeyen milyonlar olarak bu faturaları ödeyecek gücümüz de yok. 2021 yılında 5 milyon ailenin elektriği kesilmiş; zamlar sonrasında bu oranın ikiye üçe katlanacağı da açıktır” dedi.

“Kdv sıfırlanmalıdır”

Enerjinin bir insan hakkı olduğunu ve hiç kimsenin bu haktan mahrum bırakılamayacağını belirten Arı, “Zamlar derhal geri çekilmelidir. Elektrik yardım uygulamasında 150 kWh sınırı aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suya yansıyan KDV sıfırlanmalıdır. Enerji bir insan hakkıdır; faturasını ödeme güçlüğü çekenlerin elektriği, gazı ve suyu kesilmemelidir. Kalıcı çözüm için enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır. Enerji bugün kamu hizmeti olarak sunulursa 100 TL olan fatura 25 TL’ye düşecektir. Enerji üretimi kamu hizmeti olarak doğa ve yurttaş yararına yapılmalıdır” taleplerinde bulundu.

“Davaya güç verin”

Zamların geri çekilmesi için enerji şirketlerine dava açtıklarını söyleyen Arı, yurttaşlara destek çağrısında bulunarak, “Bu metni imzalayarak davaya güç verebilirsiniz. Birlik olalım ki gücümüzü görsünler; birlik olalım ki bu halkın bir avuç enerji şirketi patronuna boyun eğmeyeceğini anlasınlar. 24 Şubat Perşembe Günü Enerji Şirketlerine Açacağımız Davayı Güçlendirmek için İmza Vererek Destek Olabilirsiniz! Özelleştirilmiş tüm kurum ve varlıklarımızı geri almak; eğitimin ve sağlığın herkes için hak olduğu; herkesin gıda, barınma, enerji başta olmak üzere temel insani ihtiyaçlarının karşılandığı; işçinin emekçinin söz sak ve özgürlükçü bir geleceği kurmak için SOL Parti’de örgütlenmeye çağırıyoruz. Haklarımızı, özgürlüklerimiz, bize ait olan her şeyi geri alalım” ifadelerini kullandı.

“Enerji kamulaştırılmalıdır”

İnsanlığın ve doğanın ortak mirası olan enerjinin üretim maliyetinin yoksul halkın ve doğanın sırtından alınması gerektiğine dikkat çeken Arı, “Emeğimizi ve doğanın zenginliğini enerji şirketlerine akıtmaktan vazgeçilmelidir. İklimin, gıdanın, yaşamın geleceğini korumak mümkün. Enerjiyi, temiz, ucuz, sağlıklı, güvenli üretmek istiyoruz. Bunu istemeyen enerji şirketleridir. Bu nedenle, enerji kamulaştırılmalıdır. Enerji üretimi, kamu hizmeti anlayışıyla bedelsiz, katılım payı temelinde, doğanın ve yurttaşların yararına yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir