“Suriye’de diyalog ve barış güçlendirilsin”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Suriye’de savaşa hayır” çağrısında bulunan DİSK/Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, mültecilerin yaşadığı insanlık dramına bir an önce son verilmesi gerektiğini vurguladı. Göksoy, “İnsanların evlerine dönebilmeleri için bölgede savaşları, çatışmaları şiddetlendirecek politikalara son verilmeli, diyalog ve barış güçlendirilmelidir. AB’yi ve hükümeti mültecileri siyasi ve ekonomik pazarlık konusu yapmaktan vazgeçmeye ve bu insanlık dışı politikaya derhal son vermeye çağırıyoruz” dedi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, Suriye’de daha fazla can kaybı yaşanmaması için barış politikalarının yürütülmesi ve mültecilerin yaşadığı insanlık dramına bir an önce son verilmesi çağrısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

“ATEŞKESİ OLUMLU BULUYORUZ”

Platform adına konuşan DİSK/Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Geçtiğimiz hafta içerisinde Suriye’de Türk silahlı kuvvetlerine yönelik hava saldırısı sonucu çok büyük bir acı ile karşı karşıya kaldık. Başta ateş düşen ocaklar olmak üzere tüm ülke olarak başımız sağolsun. Bizler bu acılar son bulsun, bir daha bu acılarla karşılaşmayalım diye açıklama yapmaya hazırlanırken, dün Rusya’da yapılan bir görüşme ile ateşkes imzalandı. Öncelikle şunu belirtmemizde yarar var ki imzalanan ateşkesi bizler çok olumlu bir gelişme olarak buluyoruz, ancak bizler bugüne değin barış ya da savaşa hayır dediğimizde de neden suçlandığımızı ve susturulmak istendiğimizi merak ediyoruz” dedi.

“MÜLTECİLERİ TİCARİ META HALİNE GETİRMEK İNSANLIK DIŞIDIR”

“Bugün ihtiyacımız olan bitmek bilmeyen çatışmalara misli ile verilen karşılıklar değil, tek bir askerin daha kaybedilmeyeceği koşulların oluşturulmasıdır” vurgusunda bulunan Göksoy, “Mültecilerin yaşadığı büyük insani krizin en esaslı çözümü emperyalizmin bölen parçalayan politikalarını boşa çıkararak bölge halklarının bir arada barış içerisinde kardeşçe yaşaması için çaba harcamaktan geçmektedir. Mültecileri ticari meta haline getirmek insanlık dışıdır. AB’nin pazarlıkçı tutumu uluslararası yükümlülüklerden kaçmaya yönelik iki yüzlü bir çabadır. AB üyesi devletler mültecilerin entegrasyonu için çaba sar etmelidir. Ancak AB’yi yönetenler bu çağrıya kulaklarını tıkamakta, Türkiye’ye ödeme yaparak, iktidara politik destekler yaparak, mültecileri sınırlarının dışında tutmaya çalışmaktadır. Yunanistan hükümetinin mültecilere yönelik saldırıları derhal son bulmalı, sınırlar açılmalı, AB ülkeleri mültecileri kabul etmeye ve entegrasyonlarına yönelik acil önlemler almalıdır” şeklinde belirtti.

“DİYALOG VE BARIŞ GÜÇLENDİRİLSİN”

Göksoy, son olarak şu ifadeleri kullandı:
“Nihai olarak da insanların evlerine dönebilmeleri için bölgede savaşları, çatışmaları şiddetlendirecek politikalara son verilmeli, diyalog ve barış güçlendirilmelidir. AB’yi ve hükümeti mültecileri siyasi ve ekonomik pazarlık konusu yapmaktan vazgeçmeye ve bu insanlık dışı politikaya derhal son vermeye çağırıyoruz. “

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir