SURiYELiLERiN AVRUPA HAYALi

featured
EDIRNE’YE DÜN GECE GIRMEYI BASARAN 250 SURIYELI KACAGIN ARDINDAN YAKLASIK 800 KISILIK GRUP TEM VE E-5 KARAYOLUNDAN SEHRE GIRMEK ICIN YAYA OLARAK ILERLEMEYE DEVAM EDIYOR. (FOTO. ALI CAN ZERAY/EDIRNE-DHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin’e gelen Suriyeliler, son zamanlarda gündeme gelen sınır kapılarını açma ihtimalini heyecanla bekliyor. Kapıların açılmasıyla Mersin’de bulunan Suriyelilerin çoğunluğu Avrupa hayaline başlama umudunda..

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri durdurma önerisinden sonra Türkiye ve Avrupa arasındaki köprülerin yıkılması söz konusu. “Topunuz ‘evet’ dese ne yazar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mültecileri işaret ederek, “Bana bak, daha ileri giderseniz bu kapılar açılır, bunu da bilesiniz. Öyle kuru sıkı tehditlerden ne ben anlarım, ne bu millet anlar!” ifadelerini kullanmasından sonra Mersin’de bulunan mülteciler Avrupa hayali kurmaya başladı.

“DÜZGÜN BİR YAŞAM İÇİN GİTMEMİZ ŞART”
Suriye savaşından dolayı Mersin’e gelen Nusret ALi Zeki, “Bizler kapının açılacağını duyunca büyük bir heyecana kapıldık. Avrupa’ya gitmek bizim için kolay olmayacak ama düzgün bir yaşam için gitmemiz şart. Burada kalırsak iş imkanımız daha az. En azından elinde mesleği olanlar Avrupa’da rahat bir şekilde çalışabilir.” diye konuştu.

“SINIRIN AÇILMASINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ”
Türkiye’nin kendileri için çok fedakar davrandığını ifade eden Suriyeli Mahmud Hüseyin ise, “Avrupa hayalimiz hep vardı. 4 yıldır Türkiye’deyim. Buraya alışmışken kopmak zor ama gitmek istiyorum. Avrupa’da yaşamak istiyoruz. Çünkü Suriye savaşı biterse bile döndüğümüzde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Avrupa’da kültür farklı. Belki orada kültürümüz değişecek ama en azından daha insanca ve silah sesleri olmadan yaşayacağız. Bu savaş başladığından beri gitmek için can atıyoruz ama sınırlar kapalıydı. Türkiye’nin sınırları açmasını dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

 

Haber: Yılmaz YILDIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir