Susmak Kabullenmektir / Cengiz ÇATAK Yazdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Meslekten ihraç edilen bir polis memuru geçenlerde itirafta bulundu; “Ben 21 yıl polis olarak çalıştım, bütün meslektaşlarım bilir. Bütün mitinglerde (solcular, sosyalistler, komünistler, laikler, Atatürkçüler, aleviler, hatta eş cinseller vb.leri, yani ülkemin ötekileri) susma sustukça, sıra sana gelecek diye slogan atarlardı. Mitinglerin en cevval sloganıdır, yer gök inlerdi bu sloganla… Mesleğin ilk haftasıydı, Kızılay meydanında duydum bu sloganı, ürpermiştim. 100 binlerce insan aynı anda bağırıyordu ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’… Sonrasında binlerce kez duydum. Ben ‘Yok canım işini düzgün yapar ve kimseye karışmazsan sana bir şey olmaz’ dedim. Ve gün geldi sıra bize geldi, gördüm ki yine bu ötekiler bağırıyor; HERKES İÇİN hak, hukuk, özgürlük, kadın, çocuk, doğa, eğitim….. diyorlar… Konuşmak için çok geç kaldığımı düşünüyorum ve susuyorum. Bu saatten sonra yapacağım tek şey var çocuklarıma ülkemin ötekileriyle oturup kalkmalarını, onlardan insanlık öğrenmelerini öğreteceğim.”

Aynı itirafı değişik şekillerde birçok kişiden duydum. Bu tepkiler bireysel tepkilerden öteye geçmediği için hiçbir karşılığı olmuyor. Sessiz ve cılız kalıyor.

Ülkemizdeki en büyük sorun, ötekileştirilen ve mağdur edilen bu insanları bir araya getirecek bir yapının bulunmamasıdır. Bu yapıyı oluşturabilecek ve önderlik yapacak bir mekanizma oluşturulmadığı sürece AKP iktidarını bu halk çekmek zorundadır. izmir escort

Demokrasi, hak, hukuk, adalet, özgürlük ve daha mutlu bir yaşam isteyen herkesin bir araya geldiği bir platform oluşturulmalıdır. Gezi direnişi ülkemiz açısından çok iyi bir örnektir. Ezilen, ötekileştirilen, mağdur edilen ve daha iyi bir yaşam isteyen insanların bir araya gelebileceğini gösterdi.

Artık susarak bir yere varamayacağız. Gezi direnişindeki birlikteliği yeniden yakalamalıyız. Artık konuşma değil, etkinlik zamanıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir