Tarihte bir ilk: 1 Mayıs sosyal medyada kutlanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Birleşenleri, Corona virüsü salgını nedeniyle bu seneki 1 Mayıs’ın sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek miting ile kutlanacağı duyurdu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve 1 Mayıs Bileşenleri, yaptıkları telekonferans toplantısıyla 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü programını kamuoyuyla paylaştı.

Gazetecilerin de katılımıyla gerçekleştirilen online toplantıya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TTB Başkanı Sinan Adıyaman ve 1 Mayıs Birleşenleri’nin de aralarından bulunduğu onlarca kişi katıldı.

“Emek ve bilim ile kurulacak, yeni bir toplumsal düzen için yaşasın 1 Mayıs!” adlı ortak metni okuyan Çerkezoğlu, bu seneki 1 Mayıs’ın yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgını koşulları altında kutlanacağını söyledi.

“Tarihte ilk kez 1 Mayıs’ta dünya işçi sınıfı büyük kitleler halinde kentlerin en merkezi meydanlarında buluşamayacak. Ancak bu koşullara rağmen Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun ilan ettiği insan onuruna yaraşır bir iş ve gelir ile sosyal güvenlik talepleriyle dünya emekçileri tek ses, tek yürek olacak.”
İşçilerin ‘çarklar dönmeli’ denilerek virüs tehdidiyle karşı karşıya çalıştırıldığını vurgulayan Çerkezoğlu, açıklanan ekonomi paketlerini de eleştirerek, “İşverenler ve müteahhitler için milyonluk paketler açıklanırken, AKP’nin yasa değişikliğiyle ‘ücretsiz izin’ dayatılan işçiler, bin 168 TL ile yaşamaya mahkum ediliyor” dedi.

‘Corona’ önlemleri

“Salgın hepimize göstermiştir ki bu düzenin sahibi bir avuç ayrıcalıklı kesim ile Türkiye nüfusunun yüzde 99’unun çıkarları aynı değildir” diyen Çerkezoğlu, salgın süresince halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

– Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır.

– Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmeli çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir.

– Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca devlet tarafından karşılanmalıdır.

– Bu süreçte özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır.

– Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. Kovid-19 testleri konusunda bilimsel-yaygın-hakkaniyetli ve sonuçların hızla açıklandığı bir işleyiş hakim kılınmalıdır. Yerel yönetim kuruluşlarının, sağlık, emek ve meslek örgütlerinin de temsil edildiği, bütünlüklü bir kurul oluşturulmalıdır. Bu kurul tüm süreci halkın sağlığını ve kamunun çıkarını önceleyecek biçimde şeffaf biçimde yürütmelidir.

– Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere, tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman başta olmak üzere bütün eksiklikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmeli ve bu işlerde çalışan herkes düzenli olarak testten geçirilmelidir.

– Salgın dönemlerinde dezavantajlı kesimler olarak kabul edilen; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler için yaşamlarını ve sağlıklarını koruyacak fiili ve yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

– Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır.

Kaynak: Gazete Karınca

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir