“Tarımsal üretimi kentin merkezine taşıdık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi ile birlikte sürdürdükleri kent içi tarım hamlesini TRT Çukurova Radyosu, Akdeniz’den Toroslar’a programında anlattı. Programa telefonla katılan Tarhan, projenin başlangıcından bu güne kadar geçen süreçte yaşadıklarını dile getirdi.

Konuşmasına; Albert Einstein’ın “Tarımı ihmal eden Ülkeler intihar ediyor demektir. Gelişmiş Ülkelerin semalarında ne kadar çok uçağın uçtuğu değil ne kadar çok arının uçtuğu önemlidir. Eğer arılar ölürse sonraki yıllarda insanlar ölür” sözlerini hatırlatan Tarhan, “Dünyada tarımın önemi yaşadığımız virüs salgını ile çok daha fazla kendisini göstermektedir. Böylesi önemli bir bilim adamı daha o yıllarda tarımın önemine dikkat çekmiştir. Türkiye’de maalesef biz tarımsal alanları ve ormanları hızla imara açmaya devam ederken, Avrupa’da ‘Eko Kentler’ diye bir kavram gelişti.  Kentlerin çevreciliği, kentlerin tarımsal üretimi gibi konularda kafa yoruyorlar. Bizlerde bu bilinç maalesef henüz gelişmiş değil. Bunu Mezitli’de başlatmak istedik. Çünkü Mezitli’nin bu yönde bir avantajı vardı. Kentin pek çok bölgesinde 5-10 dekarlık  arsalar boş duruyordu. Sahibiyle görüşerek inşaat yapılıncaya kadar bu boş imarlı arsaları tarımsal alanda kullanmak için izin aldık. Mezitli Üretici Kadın Kooperatifimizle birlikte bu arsaların büyük bölümüne uzun süreli olmayan, tarımsal üretimler gerçekleştirdik. Bu yolla kent içerisinde tarım için alt yapı oluşturmuş olduk” dedi.

Tarımsal üretim alanında çok büyük mesafe kat ettiklerini ifade eden Başkan  Tarhan, vatandaşların sahip çıkmasıyla projenin  hızla büyüdüğünü belirterek, “Halkımız buna büyük ilgi gösterdi ve destek verdi. İlk etapta enginar ve saleple başladık. Daha sonra mısır, mevsimlik sebzelerle üretim ağımızı genişlettik. Hem kent içerisinde tarımsal üretimin  yapılabileceğini gösterdik  hem de boş arsaların kötü görüntüsü yerine doğal bir yeşil örtü oluştu. Verimi çok yüksek, ilgi çok iyi. Özellikle orada çevrede oturan vatandaşlar büyük destek verdi bu projeye. Evinin balkonundan görüp, tohum alınması için  belediyemize  küçük miktarda da olsa bağışta bulunan vatandaşlarımız oldu. Satış  sıkıntısı yaşanmıyor. İşin başka bir ilginç yönü de Mezitli Üretici Kadın Kooperatifimizin başında  olan kişi Ayşe Gül Yılgör, bir finans profesörü. Çok farklı kesim ve mesleklerden insanlar toprakla uğraşır hale geldiler” şeklinde  konuştu.

Bu projenin pek çok yan faydasının da bulunduğuna dikkat çeken  Başkan Tarhan, “Bu arsalarda sadece üretim yapılmıyor önemli oranda da istihdam sağlanıyor. Bu arsalar belirli parsellere bölünerek kadınlarımızın tarımsal üretim yapmasının ve ekonomik kazanç sağlamasının  önünü açıyor. Bu şekilde Mezitli olarak çok fazla kazanca sahip olduk. Hem kent yemyeşil oldu, hem üretimde kullanma imkanı bulduk,  hem de kentte yaşayan insanlarımızın toprakla, tarımla uğraşmasının  önünü açmış olduk” diye konuştu.

 

Mezitli  belediyesinin tarımsal alanda çok fazla projesinin olduğunun altını çizen Başkan Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim zaten 60  jakaranda koruluğumuz, zeytin, kayısı,  portakal  bahçemiz, çocuklar için  ve büyükler için 7  farklı noktada hobi  bahçelerimiz var. İki tane daha yakında hayata geçecek. Gönüllü seramız, Mutlu Yaşam köyümüz var. Sebze meyve her şey üretiyoruz. Yine kent tarımında da kadınlarımıza ağırlık veriyoruz. Mezitli’nin kırsal kesiminde yaşayıp da üretimde bulanan 700’e yakın kadının  yer aldığı Kadın Üretici Pazarlarımızın yanında Kent İçi Tarım  projemizi  de  hayata geçirerek  tarımsal  üretimi taçlandırmış olduk. Kadın çocuk, hangi yaşta olursa olsun  toprakla buluşsun  istiyoruz. Biz  tarımsal üretimde  bulunmak  isteyen  herkes için destek vermeye hazırız. İsterse evinin balkonunda çatısında  bile  tarımsal  üretim gerçekleştirebilir insanlar. Bu alışkanlığı edinsinler istiyoruz. Bunun  için  sayısız işbirlikleri yaptık. Kim  tarım  yapmak  istiyorsa özellikle de ‘işsizim’ diyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. Son yıllarda bu virüs  salgını  döneminde tarımsal  gıdaya  erişim  zor. Fiyatlar  çok yüksek,biz bu şekilde vatandaşımızın ekonomisine  de katkı sunuyoruz. Daha organik, daha ucuz ve daha taze  gıdaya ulaşabilsin istiyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir