“TARSUS ÇİFTÇİSİ CEZALANDIRILIYOR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, aşırı yağıştan etkilenen Bahşiş, Kulak ve Kelahmet Köylerindeki çiftçileri ziyaret etti.
Tarsus köylerinde binlerce dönüm arazide bulunan çeşitli sebzelerin ekiminin yapıldığı seralar, geçtiğimiz günlerde metrekareye düşen yaklaşık 120 kilogram yağmur sebebiyle sular altında kalmıştı.

Tarsus’ta denize yakın tarım arazilerinin, hemen her sene aşırı yağıştan dolayı sular altında kaldığını, AKP Hükümeti’nin ise yıllardır bu sorunu çözmek için gerekli adımları atmadığını belirten Aytuğ Atıcı, “Hükümet Tarsus çiftçisini adeta cezalandırıyor. Her sene bu bölgedeki köylerde aynı sorunları yaşıyoruz. Tarsus çiftçisi çalışkandır ve sadece hakkı olanı istemektedir” dedi.

Aşırı yağıştan dolayı yaşanan mağduriyetin giderilmesi için Tarsus’taki çiftçilerimize zararların tamamını karşılayacak maddi yardımın yapılması gerektiğini belirten Aytuğ Atıcı, “Hükümet bu durumu bir an önce gündeme alarak aşırı yağıştan zarar gören çiftçilere maddi yardım yapmalı ve çiftçilerin devlete olan borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.’’ diye konuştu.

Tarsus’ta benzer olayların yaşanmaması için kanalların üzerindeki köprülerin su geçişine izin verecek şekilde yeniden yapılması, kanalların drenaj boruları ile takviye edilmesi ve buna rağmen su birikmesi durumunda suyun drene edilebilmesi için yeterli sayıda pompaların yerleştirilmesi gerektiğini belirten Aytuğ Atıcı, “Devletimiz bunu yapacak güçtedir sadece sosyal devlet anlayışını hayata geçirmek gerekmektedir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir