porn list

“Tarsus’ta Biyokütle Enerji Santrali istemiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Tarsus’ta yapılması planlanan Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali’ne tepki gösteren çevreciler, projenin bölgede hastalık saçacağını belirterek, bu projenin hayat bulmaması için gereken mücadeleyi yürüteceklerini dile getirdiler.

 

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ve Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği (ÇEKSAM) Tarsus ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi’nde Biçer Enerji Elektrik İnşaat Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali’ne düzenlenen basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Açıklama MERÇED dernek binasında yapılırken, basın metnini ÇEKSAM dernek başkanı Avukat Semra Kabasakal okudu.

 

‘PROJE TAŞINMAZ ÜZERİNE YAPILMAK İSTENİYOR’

 

Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın salgını fırsat bilerek Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu onaylandığını söyleyen Kabasakal, “Yeterli bilimsel ve teknik çalışmalar yapılmadan tamamen ulaşım kolaylığı ve arazinin kolay elde edilebilirliği göz önüne alınarak, yer seçim kriterleri göz ardı edilerek, tarım alanlarından oluşan, yerleşim yerlerine yakınlığına uymayan ve orman alanlarına çok yakın arazi üzerine Biyokütle ve Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali kurulması planlanmaktadır. Santralin yapımı planlanan alanı olan Yeşil Mahallesi 1/1000 ölçekli onaylı imar planında Tarsus Belediyesine ait belediye hizmet alanına isabet etmektedir. Proje mevcut imar planı ile ruhsatlandırılamayacağı açıkça ortada olduğundan söz konusu taşınmaz üzerine böyle bir tesisin yapılması mümkün olmadığı halde, Tarsus Belediyesinin ve Tarsus halkının tüm itirazlarına rağmen yapılmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

HASTALIK SAÇACAK

 

Proje bölgesinde ekili tarım arazilerinin mevcut olduğunu ve bölgede aktif tarımsal faaliyetler sürdürüldüğünü aktaran Kabasakal, proje alanına çok yakın olan parsellerde birçok meyve bahçeleri bulunmakla birlikte zeytin yetiştiriciliği yapıldığını ifade etti. Kabasakal, “Proje zeytincilik yasasına aykırıdır. Biyokütle enerji santrallerinde, atık yakma tesisi olup buhar türbini ile enerji üretimi yapılması amaçlanmaktadır. Atık yakma sonucunda azot oksitler, kükürt dioksit ve partikül maddeler, dioksinler, formaldehit, benzen, kadmiyum, arsenik, krom ve kurşun oluşur. Ayrıca yüksek oranda dioksin ve furan, ağır metal ve diğer bazı toksinlerin salınması hava, su ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Biyokütle enerji santralinden salınan ağır metaller ve zehirli gazlar solunum, kalp hastalıkları, kanser, doğum kusurları ve diğer sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacaktır” dedi.

 

Halk ve çevre sağlığı açısından zararlı olan Tarsus Biyokütle Enerji Santralinin onaylanan Çed raporunun iptal edilmesi için çevre dernekleri olarak dava açtıklarını dile getiren Kabasakal, projeye karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir