Taşçı: Gözaltılarla başarısız politikaların üzerinin örtülmesi amaçlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EMEP Mersin İl Başkanı Mehmet Taşçı, HDP’li siyasetçilere yönelik gerçekleştirilen gözaltıları kınadı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobane olaylarıyla ilgili başlattığı operasyon kapsamında yedi ilde HDP’li 82 siyasetçinin gözaltına alınmasına Emek Partisi Mersin İl Örgütünden tepki geldi. Konuya ilişkin parti binasında düzenlenen açıklamada konuşan İl Başkanı Mehmet Taşçı, iktidar partisinin bu gözaltılarla ekonomi, pandemi, çalışma yaşamı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere  dış politikada içine girilen açmazların üzerini örtmeyi amaçladığını kaydetti.

İktidarın politikalarını eleştirme, hak talep etme, barış ve demokrasi isteme, siyaset yapma alanlarının her geçen gün daraldığını kaydeden Taşçı, “Yine güne bir operasyonla başlandı ve içerisinde seçilmişlerin de bulunduğu 82 HDP üye ve yöneticisi hakkında gözaltı işlemi yapıldı. Gözaltı uygulamasının 5-9 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen Kobane eylemleri için yapıldığı açıklandı. HDP eski eşgenel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın bu dosyadan tutukluluk halleri devam ettirilmektedir. Selahattin Demirtaş’a verilen tahliye kararından sonra acilen yeniden soruşturma açılıp, tutuklama kararı verilerek tahliyesinin önünü kesen yargı, bugün operasyonların yolunu açmıştır.   Aradan 6 yıl, bu kapsamda yapılan soruşturmanın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra yeniden yürütülen soruşturma ve gözaltıların yargıyla, hukukla açıklanacak hiçbir yanı yoktur.  Yürütmeyle ilişkisinin başsavcının saraya düğün ziyaretiyle sembolleştiği yargıdan hukuk ve adalet çıkmayacağı açıktır. Hiçbir dönem tam olarak yargı bağımsızlığından söz edemiyorken bugün açıktan siyasi iradenin vesayeti altına girmiş bir yargı ile karşı karşıyayız” dedi.

Taşçı açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi iktidar, aynı zamanda HDP’ye operasyonla ‘terörle mücadele’ algısı yaratarak, ekonomi, pandemi, çalışma yaşamı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere bugün halkın yaşadığı ve iktidara tepki biriktirdiği sorunların ve Suriye, Libya, Doğu Akdeniz başta olmak üzere dış politikada içine girdiği açmazların üzerini örtmeyi amaçlamaktadır. Yine bu operasyonlarla mecliste ve toplumda önemli bir yere sahip olan HDP kriminalize edilmeye devam edilerek meşruluk alanlarının daraltılması, muhalefetin etkisizleştirilmesi ve bir bütün olarak siyasal özgürlüklerin tamamen yok edilmesi hedeflenmektedir.
Bu operasyon salt HDP’ye yönelik olarak değerlendirilemez, aynı zamanda siyaset yapma hakkınadır. Yanısıra HDP’ye yönelik bu son operasyon da yürütmeyle içiçe geçmiş, siyasi vesayetle çalışan yargının hukuksuz uygulamalarından bir tanesidir.  Eski seçilmişlerin ve halen görevi devam edenlerin içerisinde bulunduğu HDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonu kınıyoruz. Adil yargılanma dahil, adalet sisteminin işlediği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmadığı demokrasi mücadelemiz sürecektir.”

escort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir