Taşeron işçi yaşamını yitirdi. 13 yaşındaki oğlu Çocuk Bayramı’nda babasını uğurladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’nde kadro beklerken güvenlik soruşturmaları gerekçesiyle işinden edilen taşeron işçisi Ali Araz, geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını yitirmesiyle 13 yaşındaki en küçük oğlu Muhammet, 23 Nisan Çocuk Bayramı sabahında gözlerini babasının taziye çadırına açtı. Ali Araz’ın kardeşi Hasan, “Çok borçları vardı. Ev kirasını ödemek için bankadan kredi çekmişti. İşinden atılması onu büyük bir zorluğa sürükledi. Kaldıramadı ve kardeşim kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi” dedi.

 

Taşeron işçisi 8 çocuk babası 54 yaşındaki Ali Araz, 10 Nisan tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Mersin Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Araz, 13 gün yoğun bakım ünitesinde tedavi altında tutulurken, bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Araz’ın Akdeniz Belediyesi’nden yine benzer şekilde güvenlik soruşturmaları gerekçesiyle işinden edilen işçi arkadaşları, son yolculuğunda kendisini yalnız bırakmadı. Sabah saatlerinde taziye evinde bir araya gelen işçiler, “Arkadaşımız işten atıldıktan sonra yaşadığı sıkıntıları atlatamayarak geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi” dedi.

 

“BEN NE YAPACAĞIM ŞİMDİ”

Ali Araz’ın eşi Halime Araz eşinin işten çıkarılmasının ardından yaşadığı sıkıntılara değinerek, “Aliyi işten çıkardıkları zaman eve geldiği zaman çok üzülüyordu. Sabaha kadar yatmıyordu, kimse ile konuşmuyordu, ailesi ile ilgilenemiyordu. Ben kalkıp bakıyordum, çay sigara içiyordu üzüntüsünden. Ali bu kadar üzülerek, sonunda benim evimi yıkıp gitti. Benim yuvamı dağıttılar. Çocuklarım ortada kaldı. Ben ne yapacağım şimdi bu çocuklar ile. Allah bunu yanlarına bırakmasın kim sebep olmuşsa onları Allaha havale ediyorum” dedi.

“İŞTEN ATILMASIYLA HAYATI ALT ÜST OLDU”

 Ardından abisinin yaşamını yitirmesiyle ilgili bizlere konuşan abi Hasan Araz, “Kardeşim işten çıkarıldıktan sonra sabahlara kadar yatmamaya başlamıştı. Sabahlara kadar sigara içiyordu. Bu saatten sonra bir iş yapması da mümkün değildi. Sokakları temizleyerek, asgari ücret alıyordu. Ev kirasını ödemek için yıllık peşin istemişlerdi kendisinden. O da bunu verebilmek için bankadan kredi çekmişti. Başka borçları da vardı. Hayatı alt üst oldu. Psikolojik sıkıntılarla aniden çöktü ve kalp krizi geçirdi. Kardeşime yapılan resmen bir haksızlıktır. Söz de Müslüman bir hükümet başımızda. İnsanların emeğine, çoluk çocuğuna, gözünün yaşına bakmadan işten atıyorlar” diye konuştu.

“İŞTEN ATILMAYI HAZMEDEMEDİ VE MAALESEF ONU KAYBETTİK”

Yaşamını yitiren taşeron işçisi Ali Araz’ın taziye çadırını ziyaret ederek aileye başsağlığı dileyen Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Acımız büyük. 8 çocuk babasıydı. Diğer işçi arkadaşlarımız bilirler. Akdeniz Belediyesi’nde en verimli arkadaşlarımızdan biriydi. Tabiki yaşamını yitirmesi takdiri ilahi ama sonuçta, sağlığı sıhhati yerinde bir arkadaşımızdı. Ailesi ve arkadaşları bir aspirin bile kullanmadığını söylüyordu. İşten atıldıktan sonra sık sık sendikaya gelirdi. ‘Başkan umut var mı’ diye sorardı. İşten atılmalarının haksız bir durum olduğunu her yerde söylediğimiz gibi Ali arkadaşımıza da anlattık. Hazmedemedi, sindiremedi bu haksızlığı. Kalp krizi geçirdi. Bir haftadan fazla süredir yoğun bakımdaydı. Maalesef bugün onu kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir