porn list

Taşerona kadro geldi mi? / SEDAT BAŞKAVAK YAZDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bu haftanın en çok konuşulan konusu taşerona kadro konusuydu. “Kamuda taşeronu kaldırıyoruz, artık taşeron tarihe karışıyor, 900 bin kişiye kadro geliyor” sözleriyle önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, arkasından da Çalışma bakanı derken hükümet cenahında kim varsa taşeronu kaldırdık demeye başladılar.

İktidarın havuzunda yıkanan medyada “kamuda taşeron devri bitti, 900 bin kişiye kadro geldi” sözleriyle manşetlerini süslediler. Yazılana bakarsanız kamuda hiç taşeron kalmadı. Herkes kadroya geçti ve hatta şişirilmiş % 11’lik büyümeden de paylarını alarak hem insanca yaşayacak bir ücret hem de iş güvenceli kadroya kavuştular!

Peki gerçek nedir. Gerçek şu ki; “taşerona kadro” laflarının her taşeronu kapsamadığı orta çıktı. Belediyelerde çalışan taşeron işçiler, ihale ile şirketler namına çalışıyor görünürken artık belediyenin kendi şirketinde çalışacaklar. Bu durumdaki işçiler belediyenin kendi kadrosuna değil, belediyenin ucuz ve iş güvencesiz işçi çalıştırmak için kurduğu şirkette çalışacaklar. Yani taşeron işçiliğinden şirket işçiliğine terfi ederek, önceden taşeron işçisi diyorlardı şimdide şirket işçisi diyecekler. Mücadele etmezler ve taşerona kadro için mecliste düzenleme yapılırken müdahil olamazlarsa kadro hayal. Bu durumda 900 bin işçiye kadro baştan 400 bin kişi azalacak.

Mevsimlik işçiler ( orman yangını, şeker ve çay kampanya dönemi vb işlerde çalışanlar) ise en fazla 5 ay 29 gün çalışırken şimdi 9 ay 29 gün çalışacaklar. Çalışmalarına izin verilen süre 4 ay daha artarken en fazla 9 ay 29 gün çalıştırılabilecekler. Hep bu kadar çalışacakları bile garanti değil. Yasadaki “geçici iş” tarifini ortadan kaldırılmadığı için tam kadroya geçmiş olmuyorlar. Böylece 900 bin kişiye kadro mevsimlik işçiler tam ve gerçek bir kadroya geçmedikleri için 23 bin kişi daha azalacak.

4C en çok tekel işçilerinin mücadelesi sonrası çalışma koşullarının düzeltilmesiyle gündeme gelmişti. 4C statüsünde çalışanların 4B statüsüne geçirileceği söylerken bu durumdaki 4B’lilerin her yıl sözleşme imzaladıkları düşünüldüğünde bunun da tam kadro olmadığını ve mevcut memurlar gibi iş güvencesi ve ücret olanaklarından yararlanamadıklarını hesaba katınca 900 bin kişiye kadro 25 bin işçi daha azalıyor.
400 bin belediye işçisi, 23 bin mevsimlik işçi ve 25 bin 4C’liyi topladığımızda 900 bin taşerona kadro sözlerinin, daha baştan Çalışma bakanının ağzından öğrendiğimiz kadarıyla 450 bin işçiyi kapsıyor gibi yapıp teğet geçtiğini görüyoruz.

Hükümet cenahının kadro meselesini ele alma şekli ve gündem etme çabalarına bakarsanız bundan sonra bırakın 900 bini, 90 bin kişi bile kadroya geçse, onlar biz 900 bin işçiyi kadroya aldık diyecekler. Daha bir kişi bile kadroya geçmemiş mecliste bir taslak bile yokken böyle reklam ediliyor ki, bir kaç bin işçi kadroya geçse ülkede taşeron kalmadı herkes kadroya geçti diye her yerde konuşacaklar.
Şu çok açık ki; kadroyu hükümet vermeyecek işçinin gücü alacak. Eğer taşeronda çalışan işçiler yıllara varan taşerona kadro mücadelesini genişleterek büyütmeseydi. 15 yıllık iktidarında 350 bin olan taşeron işçi sayısını 2 milyonun üzerine çıkaran AKP kimseye kadroyu vermeyi bırakın, tartışmazdı bile.

O nedenle başta belediyelerdeki taşeron işçiler olmak üzere, 4C’liler ve mevsimlik işçilerin kadro talebi ile birleşmek zorundalar. Buda yetmeyecektir; üniversite yurtları yemekhaneleri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Bale, PTT, Botaş, Et ve Süt Kurumu, Tarım işletmeleri, TCDD gibi onlarca kurumda çalışan taşeron işçilerle birleşerek gerçek, güvenceli, insanca yaşayacak ücretli bir kadro talebi yürütülmediği sürece taşerona kadro hayal olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir