TAŞUCU LİMANI ÖZELLEŞTİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de bulunan Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Taşucu Limanı’nın ve geri sahasının bir bütün halinde özelleştirme i̇halesi yapıldı.

Özelleştirme İdaresinde, komisyon başkanlığını Bekir Emre Haykır’ın yaptığı ihalenin nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı zarfla elemesiz tur teklifleri alındı. İlk elemesiz turda verilen 150 milyon liralık en yüksek teklifin ardından üç elemeli tur gerçekleştirildi. İhalede en yüksek teklifi, 410 milyon lira ile Metal Yapı Konut AŞ verdi.

Birinci elemeli turda en düşük teklif sahibi olan Bulduk Kauçuk ve Plastik Kaynakları Sanayi Ticaret AŞ elenirken ikinci turda Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ ve üçüncü turda Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ ihale dışı kaldı. Üçüncü tur sonunda Metal Yapı Konut AŞ ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ arasında açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın 32’nci turunda, Metal Yapı Konut AŞ’nin 410 milyon lira teklif vermesinin ardından Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ ihaleden çekildi. 45 dakika süren ihalede, en yüksek teklifi 410 milyon dolarla Metal Yapı Konut AŞ vermiş oldu. Mevzu Bahis olan Taşucu limanı Toplam kapalı depolama alanı 9 bin metrekare ve açık depolama alanı ise 118 bin metrekare. Kara alanı 291 bin 183 metrekare olan limanda sanayi tesis alanı 714.182,88 ve lojistik tesis alanı ise 329.508,68 metrekare olarak görünüyor.

1983 tarihinde yapımına başlanan ve 15 Kasım 1985’te faaliyete geçti. Mersin’in en büyük 2. limanı. Türkiye Selülöz ve Kağıt Fabrikası’na (SEKA) ait işletmelerden biri olarak 1984 yılında faaliyete geçen “SEKA Akdeniz İşletmesi Kağıt Fabrikası” olarak faaliyet gösterdi.

2003 yılında işletmesine ara verilen liman için kağıt fabrikası olarak yapılan özelleştirme çalışmalarından olumlu sonuç alınamayınca Sümer Holding’e devredilerek “Sümer Holding Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesi” olarak adlandırıldı. Ardından faaliyetler durdurulmuş ve işletme kapatılmıştı. 2009 yılında ise imar planı “Turizm Tesis Alanı ve Yat Limanı” olarak yeniden düzenlendi fakat 2013 yılında Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. Sümer Holding A.Ş. Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesi 23.01.2017 tarihinde TDİ’ye devredildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir