Tekstil işçileri: “Su bile vermiyorlar, tuvaletin lavabosundan su içiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adana, Antep ve Mersin’deki tekstil fabrikalarında çalışma koşulları giderek kötüleşiyor. İşçiler gece vardiyasında ekşimiş peynir yediklerini, tuvaletten su içtiklerini, yapılan denetimlerin ise göstermelik olduğunu söylüyor.

Ekonomik krizle birlikte Adana, Antep ve Mersin’deki tekstil fabrikalarında hak ihlalleri artıyor, çalışma koşulları giderek kötüleşiyor. Maaşlar geç ödeniyor, baskılar ve iş yükü artıyor, işçilere bozuk yemek veriliyor, “Su bile vermiyorlar, tuvaletin lavabosundan su içiyoruz” diyen işçiler bulunuyor.

Devrimci Tekstil Işçileri Sendikası (DEV TEKSTIL) Çukurova Şubesi’nin kendilerine iletilen şikâyetlere dayanarak hazırladığı Nisan ayı İşçi Hakları İhlalleri Raporu’na göre, tekstil işçileri insanlık dışı koşullarda çalıştırılıyor, devlet ise seyrediyor. Antep’teki fabrikalarda işçiler, çoğunlukla maaşların sürekli geciktirildiğinden, bir kısmının ise elden verildiğinden yakınıyor. SGK tarafından defalarca denetim yapıldığını, ancak bu denetimlerin göstermelik olduğunu belirten işçiler, bu denetimler sonrasında hiçbir şeyin değişmediğini dile getiriyor.

‘TUVALETTEN SU İÇİYORUZ’

Antep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Hakpa Tekstil’de işçiler, “Bizim durumumuz içler acısı” diyor. İddiaya göre bu işyerinde de maaşlar geç veriliyor. İşçi servisleri sorunlu, yemekler ise yenilemeyecek kadar kötü. Su içecek bir dolap bile olmadığından şikâyet eden işçiler, “Tuvaletin lavabosundan su içiyoruz” diyor. İşçiler şikâyetlerini firma yetkililerine ilettiklerinde “İşinize gelmiyorsa kapı orada” yanıtını aldıklarını söylüyor.

Antep Başpınar’da bulunan Okkıran Carpet’te de elden para verildiği, yemeklerin çok kötü olduğu, işçilere geceleri ekşimiş peynir ve çok kötü zeytin verildiği öne sürülüyor.

YEMEKHANEYİ İŞÇİLER TEMİZLİYOR

Kaplanser adlı işyerinde işçiler, sabah yapılan yemekleri 16.00-00.00 vardiyasında yediklerini anlatıyor. İşçiler, yemekhanenin de kendilerine temizlettirildiğini, ayrıca müdür ve şefin sürekli baskı yaptığını, üç kişilik işi bir kişiye yaptırmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Kendilerine iş ayakkabısı ve iş elbisesi verilmediğini de kaydeden işçiler, “Evden iş elbisesi getiriyoruz, onlar da çok dayanmıyor” diyor.

İŞÇİLERE HER GÜN NOHUT ZULMÜ

İddialara göre, Öz Kaplan Halı’nın iplik bölümünde ocak ayından itibaren işçilerin sigorta primleri düşük gösteriliyor. Servislerde işçiler ayakta gidiyor. İşçiler patronun nohut tarlası olduğu için kendilerine her gün nohut yedirildiğini, bütün yemeklerin içine nohut konulduğunu, artık yemek yemekten tiksindiklerini dile getiriyor. Diğer yandan Öz Kaplan’ı defalarca şikâyet ettiklerini söyleyen işçiler, buna karşın devlet kurumlarının denetime gelmediğini belirtiyor.

TUVALETLER KİLİTLENİYOR

Rapora göre, yalnızca Antep’te değil, Adana’daki fabrikalarda da durum içler acısı. İddiaya göre, yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı Atlas Denim’de hakkını isteyen işçiler anında işten atılıyor. İşçilerden sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol etmek için zorla e-devlet şifreleri alınıyor. Dokuma bölümünde çalışanlar 12’şer saat iki vardiya çalıştıklarını, sürekli mesai yaptıklarını ve baskı gördüklerini söylüyor. AGM Tekstil’de ise işçiler bir müdürün sürekli kendilerine bağırdığını, ayrıca kullanmamaları için tuvaletlerin kilitlendiğini anlatıyor.

Mersin’de ise servis kazaları yaşanıyor. Raporda, Serbest Bölge’deki NDF Tekstil işçilerini taşıyan servisin kaza yaptığı ve 6 işçinin yaralandığı belirtilerek, “Bu kaza ilk olmadığı gibi önlem alınmazsa son da olmayacak” uyarısında bulunuluyor. (Birgün Gazetesi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir