Temelli: Biz kazanacağız!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de halk ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Hiçbir evimizde ışık sönmeyecek, gece gündüz çalışarak örgütleneceğiz. Bizler umudun yolcularıyız; bizler, ‘dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz’ diyenlerdeniz” dedi.

Halkların Demokratik Parti (HDP), 24 Haziran Genel Seçimleri için start verdiği Mersin’de halkla bir araya geldi. Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan 33 Düğün Salonu’nda geçekleşen buluşmaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş katılırken, yüzlerce yurttaş salonu doldurdu.

“ZAFER BİZİM”

Toplantıda açılış konuşmasını HDP İl Mersin Eşbaşkanı Murat Baykan yaptı. 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin anlam ve önemine değinen Baykan, “Sizin burada olmanız bize güç verdi. Sizin desteğiniz ile kazanacağımıza inanıyoruz. Tüm baskılara ve rağmen mücadele etmekten asla vazgeçmeyen sizler ile beraber 24 Haziran seçimlerinde zafer bizim olacaktır” dedi.


“TÜM TUTSAKLARI CEZAEVİNDEN ÇIKARACAĞIZ”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, toplantıda bulunan anneleri ve gençleri Kürtçe ve Türkçe selamlayarak konuşmasına başladı. “Sizin bu direnişiniz karşısında saygı ile eğiliyorum” diyerek devam eden Beştaş, “Siz de biliyorsunuz ki seçim yaklaştı. Kendi korkularından kaynaklı bu kadar erkene aldılar. Bir yandan zindanları doldurdular, diğer yandan ceplerini doldurdular. Daha sonra Bahçelinin yolunda hareket ederek bu ittifakı kurdular. Biliyorsunuz şuanda Akdeniz Belediye’si Başkanımız Fazıl Türk zindanda ve belediyeyi kayyum yönetiyor. Diline, kültürüne ve iradesine sahip çıkan halka karşı duruyorlar. Bugün 9 milletvekilimiz zindandalar, ancak söz veriyoruz biz Selahattin ve Figen başta olmak üzere hepsini çıkaracağız” dedi.

“BIZ BU KOALİSYONA GÜÇLÜ BİR TOKAT ATACAĞIZ”

Beştaş, devamında şunları belirtti: “Biz, bizlerden korkanlara korku dağıtmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman onların karşısında belki sizin kadar direnemedik, ancak boyunda eğmedik. Bu seçimde Demirtaş’ı da diğer vekillerimizi çıkaracağız. Söz olsun ki bu seçimlerde başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız ve başarılı olacağımızı biliyoruz. İnsanlar haksızlığa uğradı, binlercesi işlerinden oldu. Tüm bu baskı ve zulme karşı güçlü bir cevap vereceğiz. Biz bu koalisyona güçlü bir tokat atacağız. Umudunuzu ve cesaretinizi kaybetmeyin. Birlikte yürüttüğümüz bu mücadelede bir kez daha başarı ile çıkacağız”

“BU SEFER KENDİLERİNE GELEMEYECEKLER”

Beştaş’tan sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bugün Mersin’de seçim çalışmalarımızı başlattık. Bunlar telaşla ne yapacaklarını bilmeyecek şekilde seçim kararı aldılar. Sandılar ki bizi hazırlıksız yakalayacaklar. Biz hazırız. Bunlar HDP’yi tanımamışlar. 1 Haziran’da büyük bir ders verdik, yine bu Haziran’da da büyük bir ders vereceğiz. Ancak bu sefer kendilerine gelemeyecekler. Biz Suruç’ta katledilenlerden beri hazırız, Cizre’de yakılanlardan beridir hazırız. Biz 4 Kasım darbesinden beredir hazırız. Biz kardeşlerimizi, vekillerimizi tutsak ettikleri günden beridir hazırız. Belediyelerimize kayyum atadıklarından beridir hazırız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

“KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

Temelli “Hükümet aynı zamanda savaş politikaları ile kendilerini ayakta tutmaya çalışıyor. Bu da Kürtlere karşı yürütülen bir savaştır, hem içerde hem de dışarıda yürütülen bir savaş. Gelmiş Mersin’de kurt işareti yapıyor, bizde ona burada zafer işareti yaparak cevap veriyoruz. Bu ülkede Kürt sorunu çözülmezse hiçbir sorun çözülemez. Bu sorun demokrasi sorunudur. Savaş politikalarıyla ile bir seçim kazanması havasındaydılar, ancak görülüyor ki biri 26 Ağustos diyor diğeri o kadar beklemek yok 24 Haziran diyor. Korkunun ecele faydası yok. Sizi 24 Haziran’da tarihin çöp sepetine atacağız” diye konuştu.

“5 YIL DAHA KALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Türkiye’de emekçilerin, kadınlarının, gençlerin özgürlük mücadelesi olduğu gibi Kürt halkının mücadelesinin de demokrasi mücadelesi olduğunu belirten Temelli, “Ne zaman köşeye sıkışsalar bizleri düşman seçerek ne bölücülüğümüz kalıyor, ne teröristliğimiz kalıyor. Türkiye halklarına düşmanlıktan başka bir şey veremiyorlar. Çünkü ancak böyle ayakta kalacaklarını düşünüyorlar. Esas bölücülük bu zihniyettedir. Bizim derdimiz barışın sınırıdır, demokrasinin sınırıdır. Barışın sınırı Afrin, Cizre ve Ege denizinden geçer. Bu aynı zamanda demokrasinin sınırıdır. Barışın sınırı evinizde iş yerinizden geçer, sabah kalktığınızda işiniz varsa geçer. Ancak iş yoksa, aş yoksa zulüm vardır, baskı vardır. O yüzden Afrin’de de, İzmir’de de, Mersin’de de barış diyoruz. 7 Haziran seçim sonuçlarını kabul etmediklerinden beri gelinen noktaya bakın, toplumsal barışı dinamitleyen bir iktidar var. Sanki bugüne kadar insanlar memnunmuş gibi iktidarlarını bir 5 yıl daha uzatmayı düşünüyorlar. Buna izin verecek miyiz? 24 Haziran bu tekçi faşist iktidarın sonu olacaktır” diye konuştu.

“SONUÇ ALACAĞIZ”

Türkiye’deki ekonomik gidişata dikkat çeken Temelli, “Bugün ki ekonomi işsizliğe çözüm üreten bir ekonomi değildir. Başbakan Binali Yıldırım, ekonominin büyümesini iyi bir şey sayıyor. Bu büyüme iyi bir büyüme olsaydı, Mersin’de Türkiye’de bu kadar işsizlik yoksulluk olur muydu? Bugün 5 milyon işsiz var, emeklilerin çoğu açlık sınırındadır, aynı şekilde işçiler yoksulluk sınırındadır. Kim yararlanıyor damat yararlanıyor. Şeker fabrikalarını neden satıyorsun? Bu şeker fabrikaları ekonomiye katkı sağlayandı. Şeker fabrikalarında elde edeceği para ile bu seçimi kazanmayı planlıyor. Halkın hakkını çalışıyor, gasp ediyorlar. Bu iktidarın gitme zamanı gelmiştir. İktidarlar kendilerinden gitmezler, iktidarları halklar götürür, demokrasi ile seçim ile götürür. Bundan kaynaklı sandığa sahip çıkmak gerekiyor. Biz sandığa sahip çıkarken demokrasi ve barış mücadelesini veriyoruz. Yan yana geleceğiz gücümüze güç katacağız, tüm baskılara rağmen bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

 

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK ÖRGÜTLENECEĞİZ”

AKP ile MHP’nin kirli bir pazarlığı ittifak diye halka kabul ettirmeye çatlığının aktaran Temmeli, HDP’nin ittifakı çoktan yaptığını belirterek, bu ittifakın halkların, emekçilerin, gençlerin, kadınların ittifakı olduğunu vurguladı. “24 Haziran’da bu kirli ittifakı sandığa gömeceğiz” diyen Temelli, “Hiçbir evimizde ışık sönmeyecek, gece gündüz çalışarak örgütleneceğiz. Bizler umdun yolcularıyız; bizler, dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz diyenlerdeniz” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir