Temelli: Bu korku onları tüketecektir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Cumhur ittifakının kirli bir pazarlık olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Olası demokrasi güçlerinin buluşmasını, barış mücadelesi verenlerin buluşmasını, savaş karşıtlarının buluşmasını engellemeye yönelik telaşlı bir karardır. Ama korkunun ecele faydası yoktur, bu korku onları tüketecektir ve tüketmiştir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mersin’de AKP ve MHP’nin erken seçim kararını değerlendirdi. 24 Haziran seçiminin halklar için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Temelli, emekçilerle, gençlerle ve kadınlarla beraber el ele vererek bu sistemden kurtulmanın tek yolunun seçimi kazanmak olduğunu vurguladı.

“HALKLAR KORKUYU SANDIKTA YENECEK”

Türkiye’nin korku ile yönetilmeye çalışıldığını ifade eden Temelli, demokrasi güçleri ile beraber kadınlar ve gençler başta olmak üzere Türkiye halkları AKP’nin saldığa korkuya sandıkta cevap verecektir. Bu sabah itibari ile Mersin ve İzmir’de seçim startı verdiklerini aktaran Temelli, “Tüm partiler uyurken bizler sokakta çalışıyoruz. En kısa zaman içerisinde halkımız ile beraber AKP iktidarından kurtulacağız. Nasıl ki 8 Haziran sabahı tüm halklar umuda uyandı. Aynı şekilde 25 Haziran’da da umuda uyanacağız. Umut varsa iş var. İş varsa da huzur var. Biz HDP olarak seçim tarihinin erken olacağını biliyorduk. Bundan dolayı bizlerin hazırlıkları tamamdır. Ama bugün endişeye kapılan ve panik içerisinde olan iktidarda olanların hazırlıklarını bilmiyoruz. Gerçi onların hazırlıkları hile ve hurdadır. Paniğe kimler girer. Seçimi kaybetme korkusu yaşayanlar girer. Çünkü biliyorlar ki seçimi kaybederlerse yaptıklarından dolayı yargılanacaklar, ondan dolayı panik içerisindeler” dedi.

“HALK SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALI”

AKP’nin iktidarını kaybetmemek için hep bir korku içerisinde olduğunu söyleyen Temelli, yandaş kanallarıyla korku saldıklarını belirterek, “Neden? Siyaset yapmaları engellemeleri için. Siyaset yapmak müdahil olmaktır ve hakkını savunmaktır. Oylarınıza ve sandığınıza sahip çıkın. Burada şaibe iktidarı var, bunun yolu da sandıklara sahip çıkmaktır. Seçmen kütüklerinden başlayarak en önemli vatandaşlık görevimizdir. Bu konuda yeterli bir hassasiyet ve duyarlılık yok. Hem seçmen kütüklerine hem de sandıklara sahip çıkarak, tüm bu şaibe ve hilelerin önüne geçebiliriz” şeklinde konuştu.

“ACZ İÇİNDELER”

OHAL sürecinde yapılacak olan seçime değinen Temelli, “Panik havası içerisindeler, OHAL sürecinde halkı sandıklardan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Yasalar çerçevesinde en erken seçim 66 gündür. Bu seçime baktığımızda bu hakkı ucu ucuna kullanıldığına göre bu denli acz içindeler. Yani kurullarını harekete geçirmeden, kendi kurulları ile ortaklaşmadan, erken seçim kararı almaları acz içinde olduklarını gösteriyor” dedi.

“BU KORKU ONLARI TÜKETMİŞTİR”

“Cumhur ittifakı kirli pazarlıktır” diyen Temelli, şöyle devam etti: “Bu iktidarın bu kadar panik halinde bir seçim takvimini açıklamasının arkasında belki de olası ittifaklardan da korkması sayılabilir. Fakat bu iktidarın yapmış olduğu cumhur ittifakı kirli pazarlıktır. Bir ittifak olarak nitelenmemesi gerekir. İttifak sözcüğünün kendisini de kirleten bir yöntemdir. İttifak öncelikle halklar arasında, emekçiler arasında, sokaklarda, işyerlerinde mahallelerde ve alanlarda olur. İnsanlar bir birini anlar ve yakınlaşırlar ve bir siyasi duygu yaratır. Böylece siyasi partilerde halktan gelen bu duygu talebini okur ve buna göre kendisini yapılandırır. Gelişmiş demokrasilerde bunun örnekleri çoktur. Dolayısıyla bugün yaşadığımız cumhur ittifakı bir ittifak değil kirli bir pazarlıktır. Demokrasiyi daha da kötürüm hale getirecek bir hamledir. Olası demokrasi güçlerinin buluşmasını, barış mücadelesi verenlerin buluşmasını, savaş karşıtlarının buluşmasını engellemeye yönelik telaşlı bir karardır. Ama korkunun ecele faydası yoktur, bu korku onları tüketecektir ve tüketmiştir.”

“CİDDİ BİR DEMOKRASİ AÇIĞI VARDIR”

Dün seçim tarihinin belirlenmesi ardından bugün seçim çalışmalarına başladıklarını kaydeden Temelli, “Seçimin erken olması erken demokrasi umudunu da doğurmuştur. Türkiye’de eksik demokrasi vardı. Türkiye’de ciddi bir demokrasi açığı vardı. Bu iktidar tüm demokrasiyi kaldırma peşindedir. Demokrasinin en önemli adımı sayabileceğimiz seçmen iradesine ve seçim hakkına da göz koymuştur. Ben buradan tüm Türkiye halklarına, bu haklarına sahip çıkma konusunda çağrı yapıyorum. Seçmen hakkını gasp edecek bir şaibeli yasa ile OHAL koşullarında bir seçime gitmeye karşı, bir demokrasi mücadelesinde buluşmayı ve bu vesile ile de bir kez daha dile getiriyorum” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir