Tırmıl Sanayi Sitesi’nde ilk 6 ayda 25 esnaf iflas etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün, yılın ilk altı ayında sanayi sitesinde yaklaşık 25 esnafın iflas ettiğini belirterek, “İnsanlarda para kalmadı. Krizle beraber yurttaşlar gelip arabalarını dahi tamire getirmiyor. Esnaf akşam tenceresini kaynatmanın derdinde” dedi.

Ekonomik kriz her gün derinleşerek sürüyor. Toplumun tüm kesimlerinin etkileyen kriz özellikle de dövizdeki yükselişten dolayı çalışma yaşamını derinden vurdu. Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Tırmıl Sanayi Sitesi’nde oto yedek parça alım satımı, oto tamir ve yedek lastik işini yapan yaklaşık 500 esnafın krizden kurtulmak için zor günler geçirdiğini hatta ayakta durmakta zorluk çektiğin dile getiren Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün, “Sanayide bulunan 500 esnaf bu günlerden nasıl zarar etmeden ya da iflas etmeden kurtulabilirimin derdinde. Burada birçok esnaf özelliklede son altı ay içerisinde iflas ederek dükkânını kapatmak zorunda kaldı” dedi.  

‘ESNAFLAR İFLAS ETMEMENİN DERDİNDE’ 

Kentin yükünün Tırmıl Sanayisi’nin çektiğini ve krizin etkilediği alanların en başında otomotiv sektörünün geldiğini ifade eden Çokgün, esnafların ülkede son iki yıldır dolar ve dövizin çok fazla hareketliliğinden kaynaklı ayakta durmakta zorluk çektiğini dile getirdi. Esnafların işlerinin içler acısı olduğunu yineleyen Çokgün, “Sanayide dolaşırsanız esnafın serzenişini görürsünüz. Bizim esnaflarımız artık akşam tenceresini kaynatmanın derdine düştü. Geldiği konumun üstüne bir şey koyma derdinde olan bir esnafımız yok daha çok mevcut durumlarını korumanın derdinde. Esnaf, ‘Bir şeylerimi satmayayım, dükkânımı kapatmadan nasıl giderimin’ derdinde. Ya da bu süreci nasıl götürebilirim diyenler var. Çünkü dolardaki artış otomatikman demir fiyatlarını ve yedek parça fiyatlarını çok fazla arttırdı” diye belirtti. 

 ‘İNSANLAR ARABALARINI TAMİRE DAHİ GETİRMİYOR’ 

Önceki yıllarda sanayide esnafların işlerinin çok iyi olduğunu hatta kamyon, otomobil gibi araçların sanayide cirit attığını vurgulayan Çokgün, son bir yıldır sanayide esnafların iş yapamadığının bilgisini yineleyerek, “İnsanlarda para kalmadı. Krizle beraber yurttaşlar gelip arabalarını dahi tamire getirmiyor. Yani yurttaşlar artık her şeylerini idare etmeye çalışıyor. Eskiden öyle miydi. Eskiden insanlar arabalarını ya da kamyonlarını haftada bir tamire ya da bakıma getirirlerdi. Şimdi insanlar diyor ki ‘Arabam arıza yaptıysa ben sanayiye götüreyim’ diyor. Yani hal ve vaziyet böyle olunca esnaflarımız yatıyor. Yani şöyle sanayiyi bir turlarsanız göreceksiniz esnaflar yatıyor” diye konuştu.  

 ‘İFLASLAR YAŞANDI’

 Komşu ülkelerde yaşanan savaşlarda ekonominin ciddi anlamda etkilendiğini sözlerine ekleyen Çokgün, şöyle devam etti: “Krizin ilk başlarda küçük esnaflar etkilendi. 2019 yılının ilk yarısında sanayide 20 ila 25 esnaf iflas ederek dükkânını kapattı. 2018 yılında da esnaflar zorluk çekti ama bu senenin başlangıcıyla iflaslar yaşandı.  Bugün sadece sanayide ki esnaflar değil kimse önünü göremiyor. Şuan ki tablo çok kötü. Ben inşallah daha fazla esnaf iflas etmez diyorum ama birçok esnaf iflasın eşiğinde. İnşallah bu ekonomik sorun düzelir.”  

MA / Ergin Çağlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir