TMMOB: YAPILAN DÜZENLEME SAHTE MÜHENDİSLİĞİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, hazırlanacak olan yeni yapı ruhsatları ile mühendis ve mimarların imar sürecinden dışlandığını belirtti.

TMMOB İl Koordinasyonu tarafından İnşaat Mühendisleri Odasında gerçekleştirilen açıklamada, 2 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile yürürlüğe giren TS 8737 numaralı yeni  yapı ruhsatı form standartları ile yapı ruhsatlarında; proje müellifleri ile Şantiye Şefi mühendis, mimarların ve yapı denetçilerin imzalarının yer aldığı bölümlerin kaldırılmış olmasına tepki göstererek, yapı ruhsatlarında imza hanelerinin kaldıramayacağı ifade edildi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılan değişiklikle MAKS/Mekansal adres kayıt sisteminde değişiklik yapılarak  uygulamaya geçilmiş, yeni yapı ruhsatında yalnızca ruhsatı düzenleyen idare yetkilileri ve yapı denetim şirketi yetkilisinin imzaları yer almaktadır denilen açıklamada, ‘‘ bakanlığı uyarıyoruz, işlem derhal geri alınmalıdır’’ ifadeleri kullanıldı.

İnşaat Mühendisleri Odasında gerçekleştirilen açıklamayı İl Koordinasyonu adına Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Seyfettin Atar yaptı. Yapılan yeni düzenleme ile sahte mühendisliğin önünün sonu kadar açılmış olacağını ifade eden Atar, ‘‘Bu uygulama hem kamusal hem de mesleki anlamda ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Dolayısıyla bu uygulamaya, ileride telafisi olamayan sonuçlar doğuracağı için son verilmelidir.  Meslektaşlarımızın hizmet ürettiği ve isimlerinin yazılı olduğu bir belge olan yapı ruhsatının, bilgileri dışında oluşturulmasını kabul etmiyoruz’’ diye konuştu.

Bu düzenleme ile proje müellifleri olan mühendis ve mimarların yapı üretim süreçlerinden koparılmaya çalışmakta olduğunu belirten Aktar, ‘‘ Sahteciliğin önü açılmakta ve proje müelliflerinin eserleri üzerindeki tasarruflar yok sayılmaktadır. Yapı ruhsatı düzenlemek zorunda olan ilgili idarelerin yapısında bulunan eksiklik ve yetersizlikler nedeniyle ruhsat işlemlerinin uzamış olması, proje müelliflerinin onay ve imzalarının alınmasına bağlanamaz. Ayrıca mühendis ve mimarların mesleki hak ve yetkilerini kullanmaları, bürokratların bir mekanizma ve işlemlerin uzamasının nedeni olarak gösterilemez. Ruhsat alma süreçlerinin, projelerinin sahipleri mimar ve mühendislerin bilgisi ve onayı dışında tamamlanması planlanmaktadır. Proje müelliflerinin imzaları alınmadan hazırlanacak olan yapı ruhsatlarında, ruhsat eki projelerinin ve tadilatlarının denetimlerinin hangi yolla yapılacağı anlaşılmamakla birlikte, bu durumun hukuki mesleki sorumluluğu uygulamayı yapan belediyeler ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını hukuki sorumluluklar altında bırakacaktır’’ denildi.

Ruhsat standartlarının değiştirilerek mühendis ve mimarların mesleki haklarının dışlandığını ifade eden Aktar, ‘‘Mühendislik ve mimarlık hizmetlerinde sahte imza kullanılmasını önü açılıyor. Ruhsat düzenleme süreçleri, projeyi yapan mühendis ve mimarların bilgisi dışında tamamlanmak istenmektedir. Ruhsatların en temek eki olan proje tadilatı yapılması sürecinde teknik düzeyde karşılaşılacak sorunlar, ilgili idareyi de yeni bir hukuksal durumla karşı karşıya bırakacaktır. Bu nedenle yapı ruhsatlarında bulunması gereken mühendis ve mimarların ıslak imzalarının kaldırılarak ‘devre dışı bırakılması’ yerine, mühendis ve mimarların ruhsatlarda imzalarının bulunması uygulaması mutlaka sürdürülmelidir. Ayrıca elektronik imza kullanılarak bürokrasiyi azaltmanın bir sonraki aşaması olan e-ruhsat uygulamasına biran evvel geçilmesi gerektiğini meslektaşlarımızın ve halkımızın bilgisine saygıyla duyuruyoruz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir