“Tüm kadınları sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK üyesi kadınlar, 8 Mart ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Kadın Mitingi’ ile ‘5. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılım çağrısında bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, 8 Mart etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Kadın Mitingi’ ile ‘5. Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Kadınlar ayrıca, ‘Kadın ve Eşitlik Bakanlığı’nın kurulmasını talep etti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube binasında yapılan açıklamada basın metnini, kadınlar adına SES Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü okudu.

Türkiye’de cinsiyet ayrımcılığından dolayı kadınların gittikçe artan sistematik şiddete maruz kaldığını belirten Göncü, “Kadınlar eğitim, sağlık, ulaşım gibi kamusal hizmetlerden yeterince yararlanamama, kendi yaşamı ve bedeni üzerinde söz hakkı sahibi olamama, başta işgücüne katılım olmak üzere kamusal alandan dışlanma, esnek güvencesiz istihdam ve ucuz iş gücü olarak kullanılma, atama ve terfilerde cam tavan sendromuna yol açan uygulamalarla ve daha birçok alanda ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadırlar” diye belirtti.

Siyasal iktidar tarafından uygulanan politikalarla cinsler arası eşitsizliğin derinleştirildiğini söyleyen Göncü, “2011’de Kadın adının bakanlıktan çıkarılmasıyla var olanın da gerisine düşülerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması, bu bakanlığın da 2018’de başka bir bakanlıkla birleştirilerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dönüştürülmesi inkârın varlığını gösteren temel göstergelerdendir. Kadın adına dahi tahammül edemeyen, kadını aileden ibaret gören, kimliğini yok sayan anlayışla hareket eden torba bakanlıkların her biri yaşamsal değerde olan kadın sorunlarını çözecek politikalar üretmesi mümkün değildir” diye kaydetti.

KESK’li kadınlar olarak bu yıl da her yıl olduğu gibi Mersin Kadın Platformu çağrısı ile sokaklarda olacaklarını belirten Göncü, “7 Mart Cumartesi günü 14.00te Balıkçı Barınağı yanı Saat Kulesinde KESK’li kadınlar kortejinde buluşacak, 15.00’teki eski TSG Stadında yapılacak Kadın Mitingine katılacağız. Pazar günü ise ‘Geceleri de Sokakları da Meydanları da terk etmiyoruz!’ diyerek Mersin 5. Feminist Gece Yürüyüşünde olacağız. Tüm kadın / LGBTİ+ üyelerimizi ve Mersindeki tüm kadınları bu program kapsamında bir arada olmaya sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak;

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir