“TÜM YURTTA 1 GÜN İŞ BIRAKACAĞIZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaKESK Mersin Şubeler Platform Dönem Sözcüsü Sinan Muşlu, “Kamu işvereni olan hükümet bu 20 günlük süreçte beş milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklisinin insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli iş güvenli gelecek taleplerine kulaklarını tıkamıştır.  En yalın şekilde ifade ettiğimiz taleplerimizi anlamazdan gelmiştir” dedi.

KESK Mersin Şubeler Platformu TİS görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada 27 Ağustos Salı günü ülkenin her yerinde kamu emekçileri olarak 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Eğitim Sen binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen KESK Mersin Şubeler Platformu üyeleri, kamuoyuna konuya ilişkin bilgilendirmede bulundu. Platform adına açıklamayı Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu yaptı.

 “BÜTÇE İMKANLARIMIZ KISITLI DENİLDİ”

Hükümetin, 20 günlük görüşmeler sırasında 5 milyonu aşkın kamu emekçisinin ve emeklisinin insanca yaşamasına yetecek bir ücret sunmadığını belirten Muşlu, “Ödediğimiz vergilerle patronlara, yandaş müteahhitlere, bir avuç mutlu azınlığa ‘kıyak’ üstüne ‘kıyak’ yapmakta sınır tanımayanlar bize gelince yine ‘kaynak yok, bütçe imkanlarımız kısıtlı’ demiştir” ifadelerine yer verdi.

“11 ÜYESİNDEN 7’Sİ CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN ATANDI”

21 Ağustos itibariyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladığını aktaran Muşlu, “On bir üyesinden yedisi doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanan kuruldan adil kararlar almasını beklemek neredeyse imkansızdır. Çünkü adı üzerinde taraflar arasında hakemlik görevi yapması yani tarafsız olması gereken kurulun üyelerinin çoğunluğu, toplu sözleşmede taraf olan kamu işvereni tarafından belirlenerek daha başta kural hatası yapılmaktadır. Böyle bir Hakem Kurulundan kamu emekçilerinin lehine bir karar çıkmasını beklemek çok zordur. Nitekim uyuşmazlıkla sonuçlanan 2012-2013 yıllarını kapsayan ilk ‘toplu sözleşme’ de hakem kurulu hükümetin teklif ettiği maaş zammını sadece binde beş artırmış, hizmet kolu taleplerinin önemli bir bölümünü görmezden gelmiştir” dedi.


“KESK SORUMLULUĞUNUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE HAZIRDIR”

Öte yandan son 22 günde yaşanılan süreçle Türkiye’deki mevcut toplu sözleşme sürecinin iflas ettiğinin bir kez daha teyit edildiğini belirten Muşlu, “Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu yetkinin asıl sahiplerinin kamu emekçilerinin ve emeklilerinin ortak sorunları için bir araya gelmesinden, ‘hak verilmez mücadele ile alınır’ ilkesi ile ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçmektedir. En başından beri bu ilke doğrultusunda, kamu emekçilerinin ortak çıkarları için mücadele eden, bunun için bedeller ödeyen konfederasyonumuz KESK, her zaman olduğu gibi bugün de üzerine düşen sorumluluğun gereğini getirmeye hazırdır. Bunun bir adımı olarak bağlı sendikalarımızın üyelerinin katılımıyla 27 Ağustos Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak tüm yurtta 1 gün iş bırakacağız. 27 Ağustos’ta ‘İnsanca Bir Yaşam ve Güvenceli İş İçin G(ö)revde Olacağız” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir