TUNCER CÜCENOĞLU ANISINA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


12 Yıl önce Tuncer hızlı ve öfkeli hobbs ve shaw izle Cücenoğlu’nun “Çıkmaz Sokak” oyununu çıkarmaya karar vermiştik. Önce telefon ettim, telefonun hd film ucundaydı. Hal hatırdan sonra, “hocam belgesel izle bu tiyatro sezonunda sizin ‘ÇIKMAZ SOKAK’ oyununuzu hazırlamayı aşk filmleri düşünüyoruz izniniz olursa…”

Tuncer Cücenoğlu, “Ya arkadaş, millet hiç haber vermeden bu oyunu sahneliyorlar, haber verdiğin için sana teşekkür ediyorum. İzin belgesini noterden çıkarır gönderirim, bir de oyun kitabımdan 30 tane göndereceğim onu tüketirsiniz, ayrıca bu hafta sonu Diyarbakır’da konferansım var, bana sadece gidiş için bir kişilik uçak bileti sağlayabilirsen sevinirim…” Dedi. Hocaya teşekkür ettim, O’da, ben de verdiğimiz sözleri yerine getirdik. 2007-2008 Tiyatro sezonunda “çıkmaz sokak” oyununu sahneledik…

Bugün Tuncer Cücenoğlu’nun yıldızlara yürüdüğü haberini aldık, saygıyla anıyoruz. Uğurlar olsun sevgili Hocam.
O tiyatro sezonunda birlikte çalıştığımız, oyunda yer alan oyuncu arkadaşlarıma sevgilerimi yolluyor, gözlerinden öpüyorum. Bizi, Hacı Bektaş tiyatro izleyicisiyle buluşturan Eğitim-Sen Hacıbektaş Temsilciliği adına Ali KAİM öğretmenimize saygı ve selamlarımızı yolluyoruz. Ayrılırken Ali Kaim öğretmenin verdiği el yapımı 5 litrelik şarabı da unutmadık, tekrar teşekkür ediyoruz. Ertesi gün oyunun haberi basında şöyle çıkmıştı.

***

“Merhaba Sanat Tiyatrosu”, TUNCER CÜCENOĞLU’NUN “Çıkmaz Sokak” ADLI ESERİNİ HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR MERKEZİNDE SERGİLEDİ.
Merhaba Sanat Tiyatrosu’ nun sahneye koyduğu, Tuncer CÜCENOĞLU’nun ‘Çıkmaz Sokak’ adlı oyunu, Eğitim-Sen Hacıbektaş Temsilciliğinin organizyonu ile, 06.12.2007 tarihinde saat 19.00 da Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde sahnelendi.

Yönetmenliğini Ramazan VELİECEOĞLU’nun üstlendiği oyunda Mehmet S. ÇAĞLAR, Hale ÜZELSANCAK, Burcu Ebru ÖZDEMİR oynuyor. Oyun büyük ilgi gördü ve beğeni ile izlendi.

Eserlerinde toplumsal sorunlara öncelik tanıyan Tuncer CÜCENOĞLU’nun ‘Çıkmaz Sokak’ adlı oyunu, kendi çağına tanıklık yapmakta ve aynı zamanda bu dönemi sorgulamaktadır.

Baskıcı bir rejimde görev yapan işkenceci bir polisin, işkence yaptığı kadın tarafından sorgulanmasının anlatıldığı oyunda, “şiddetin her türlüsünün, karşı şiddeti yarattığının ve çözümün gerçek demokraside aranması gerektiğinin” altı çizilmeye çalışılmaktadır. Bugüne kadar 7 dile çevrilerek yayınlanmış olan oyunda, “işkence görenin, işkenceciye işkence uygulamasının, insani bir davranış olup olmadığı” sorusuna cevap aranmaktadır. Oyunla, işkenceye karşı etkin bir tavır geliştirecek bilinç yaratılmak istenmektedir.

Eğitim-Sen Hacıbektaş Temsilciliği adına Ali KAİM, oyun bitiminde oyunculara çiçek taktim ederek teşekkür etmiştir.
Hacıbektaş WEB

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir