Tutuklu gazeteci Alayumat: Ekmek ve su kadar kitaba ihtiyacımız var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat, “Görülmüştür” ekibine gönderdiği mektupta, “Burada ekmekten ve sudan bile daha değerli olan kitaba çok ihtiyacımız var” dedi.
Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat, “Görülmüştür” ekibine mektup göndererek, yaşadıklarını ve taleplerini anlattı. Gönderilen kitapların Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde alıkonulduğunu Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise kitapların “yasaklı” olduğu gerekçesiyle verilmediğini belirtti.

“15 GÜNDÜR GAZETE OKUYAMIYORUZ”

Hatay Cezaevi’nde 11 gün boyunca hücrede tutulduğunu ve hiçbir hakkının verilmediğini anlatan Alayumat, mektubun devamında şunları söyledi: “Dışarı ile bağlantım tamamen kesildi. (mektup, telefon, görüş) haklarım elimden alındı. Bundan kaynaklı sıkıntılı günler geçirdiğimi söyleyebilirim. Tarsus’a sürgün edildikten sonra da bu sıkıntılar devam etti. Uzun süre gazete okuyamadım ki bu bir gazeteci için en büyük işkencedir. Sadece ana akım medyanın haberlerini radyodan dinlemek zorunda kaldım. Uzunca bir süre bunun üzerine haklarımızın verilmesi için uğraş vermek zorunda kaldık. Bunun sonucunda istediğimiz gazeteleri alabildik. Tabi bunun için de bir bedel ödemek zorunda kaldık. Ancak kazanım bile verdiğimiz bedele değer. Arada 10 günlük kısa bir süre geçtikten sonra ise Bafra’ya sürgün edildim. Gerekçesi senin de tahmin edebileceğin gibi komik bir gerekçeydi. Yani ‘güvenlik’ gerekçesi ile ben ve gazeteci arkadaşım Serkan Erdoğan Bafra’ya sürgün edildik. Tarsus’ta yaşadığımız her şey sıfırlanmış gibi sanki. Yaklaşık 15 gündür gazete okuyamıyoruz. Bunun için çabalarımız devam ediyor.”

“3 ayda 3 cezaevi değiştirdim” diyen Alayumat, “Burada çok şeye ihtiyacımız yok ancak ekmek ve sudan bile daha değerli olan kitaba çok fazla ihtiyacımız var.” dedi.  (Mezopotamya Ajansı)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir