TUTUKLU YARGILANAN ALAYUMAT: “HER ŞEYDEN ÖNCE GAZETECİYİM”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Bugün Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Gazeteci Alayumat tahliye edilmedi. Duruşma 25 Nisan tarihine ertelendi.

Mezopotamya ajansında yer alan habere göre, sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dihaber muhabiri Erdoğan Alayumat ve tutuksuz yargılanan Nuri Akman ilk kez hakim karşısına çıktı.
Tutuklu yargılanan Gazeteci Alayumat, gazetecilik faaliyetlerinin yargılandığını kaydettiği duruşmada, “Her şeyden önce gazeteciyim” dedi.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, her 2 gazeteci hakkında yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Örgüte üye olma” iddialarından 45’er yıl hapis cezası istendi.

Tutuksuz yargılanan Akman, avukatı ve tanık İskenderun Çevre Koruma Derneği üyesi Ercüment Kimyon duruşma salonunda hazır bulunurken, Gazeteci Alayumat ise tutuklu bulunduğu Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral da duruşmayı takip etti.

 

Savunmaların ardından tutuklu yargılanan Alayumat hakkında tutukluluğunun devamını isteyen mahkeme, duruşmayı 25 Nisan’a erteledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir