“Ucuz şovlarla aklımızla alay etmekten vazgeçin”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Mersin NKP, Rosatom şirketi tarafından nükleeri iyi göstermeye yönelik düzenlenen etkinliklerin yerel ve ulusal medyada yayınlanan haberlerle “nükleere güzellemeler” halini almasına tepki gösterdi. NKP üyeleri, “Ucuz şovlarla aklımızla alay etmekten vazgeçsinler. Nükleere güzellemelerden vazgeçin. Gelin, gerçekleri konuşalım” dedi.

Mersin Nükleer Santral Karşıtı Platform (NKP), Rus Nükleer Enerji Şirketi Rosatom’un Finlandiya Körfezi’nde Leningrad da düzenlenen Rosatom Uluslararası Balıkçılık Turnuvası sonrasında çıkan haberlerde nükleer santralin iyiymiş gibi gösterilmesine tepki gösterdi. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve çeşitli dernek ve sendika temsilcileri katıldı.

“AKLIMIZLA ALAY ETMESİNLER”

NKP Dönem Sözcüsü Emre Üresin, turnuvaya Mersin’den Gülnarlı balıkçıların da katıldığını ve etkinlikte bu balıkçıların en başarılı balıkçılar olarak gösterildiğini ve şirketin nükleer santrali masum gibi göstermelerinin ucuz ve vasat bir şov olarak yorumladıklarını dile getirdi.

Mersin halkının nükleer karşıtlığını bazı güçlerin bir türlü istedikleri yöne çeviremediklerinden dolayı bu tür girişimlerde bulunduklarının altını çizen Üresin, çıkan haberlerle adeta bir komedinin yaşandığını bu durumu da kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyduklarını aktardı. Yarışmanın yapıldığı Leningrad’da dünyanın en kirli denizinin olduğunu belirten Üresin, “Yarışmada ‘Bölgede kanser vakalarında hiç artış olmamıştır’ denilmiş. Bu gayri ciddi olumsuz etkilerini kamuoyundan gizleniyor. Aksine radyasyonun sağlık üzerinde ciddi olumsuzlukları vardır. Bu söylemler insanları yanıltmayı hedeflemişlerdir. Biz Akdeniz’in Leningrad gibi olmasına izin vermeyeceğiz. Bu tür ucuz şovlarla aklımızla alay etmekten vazgeçsinler” dedi.

“AKKUYU YAPILAMAYACAK, YAPILSA DA İŞLENMEYECEKTİR”

Ardından konuşan CHP milletvekili Alpay Antmen ise nükleer santralin yapılması ile beraber artık deniz kirliliği ve bölgede hava sıcaklığın artması ile beraber artık balık dahi avlanamaz bir duruma geleceklerini ifade etti. Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımından sonra ilk 60 yıl boyunca Rusya’ya verileceğini bunun da Rusya’nın Akdeniz’de bir üs kurmuş gibi olacağını aktaran Antmen, “Türkiye’nin bütün menfaatleri siyaset üstünde gelir. Biz diyoruz ki gelin her şeyi yerli ve milli bazında konuşalım. Bu santralin bize hiçbir katkısı olmayacak aksine çevremizi, doğamızı ve insanlarımıza ciddi zararı olacaktır. Hatta insanları zehirleyecektir. Akkuyu yapılmayacaktır yapılsa dahi işlenmeyecektir” dedi.

Açıklama alkışlarla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir