Üretici: Biberler çürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salgın nedeniyle yetiştirdikleri biberleri satamayan çiftçiler, biberlerin çürüdüğünü belirterek, destek talebinde bulundu.

Mersin’de sera üreticilerinin merkezi olarak bilinen Kazanlı Bölgesi’ndeki biber üreticileri, koronavirüs (Kovid-19) salgın nedeniyle biberlerini satamıyor. İhracatın durduğunu aktaran Erdal Yorulmaz, iç piyasada yaşanan yığılma nedeniyle de fiyatların düştüğünü söyledi. Talep olmadığı için biberlerini toplayıp satamadıklarını dile getiren Yorulmaz, “Salgın sonrası tüccarlar korkup mal almıyorlar. Biberi toplayıp hale gittiğimizde bize, ‘Bugün kapalıyız ya da sokağa çıkma yasağı var’ diyorlar. Ben bugün ürettiğim biberin dalındaki fiyatını 6 TL’ye vermem gerekiyordu ama salgın sonrası kar etmeden, hatta zararına 4 TL’ye vermek zorunda kalıyorum. Çünkü satacak pazarım yok. Tüccar, ‘Atsan daha mı iyi’ diyor. Mecbur kaldım, zararına veriyorum. Şuan topladığım 80 kasa biber var ve hala alıcı yok. Biliyorsunuz bu yaş sebze iki güne kadar satılmazsa çöpe gidecek” şeklinde sıkıntılarını anlattı.

ZARAR ÇOK BÜYÜK

Biberin pazar yerlerinde pahalı olmasının nedenini aradaki komisyonculara bağlayan Yorulmaz, “Biz biberi burada 5 ila 6 TL’ye kadar mal ediyoruz ama komisyoncu ve tüccarlardan sonra biber pazarda 10 ile 16 TL arasında bir rakama ulaşıyor. Bugün elimde kalan biberi 2 TL’ye bile satamam. Bu biberleri yetiştirirken masrafım çok oluyor. 8 dönümlük üründen sadece 12 bin TL değerinde sattış yapmışım. İşçiliği, naylonu, dolaması, ilacı hepsi beraber dönüm bazında ciddi kayıplarım var. Borçlarım daha da fazla olacak. Bu yılda borçları erteleyeceğiz. Şu anda borçları ödeme gibi bir durumum yok. Sadece borçlara takla attırıyorum. Bize yılda 50 ila 100 TL dönüm bazında destek oluyorlar. Böyle destek kurtarmaz bizi. Bize daha güçlü destekler lazım” diye ifade etti.

BİBERLER ÇÜRÜYECEK

Biberlerini satamayan bir çiftçi Ali Duman da, salgın nedeniyle biberleri toplayacak işçi de bulamadıklarını ifade etti. Yetkililerden bir çözüm bulmasını isteyen Duman, aksi halde biberlerin çürüyeceğini söyledi. Bölgede yaklaşık 80 dönüm arazisi olduğunu ancak biberlerin yarısını dahi toplayamadığını dile getiren Duman, “Salgın sonrası biberler kaldı. Zaten giderlerimiz geçen yıla oranla üç katını buldu fakat fiyat yine aynı. Ama bu sefer satamıyoruz da. Salgınla beraber pahalı diyorlar ama buradan biber ucuza çıkıyor. Niye halkımız pahalıya yiyor ki? En azından ucuz olsa belki bu durumdan bizde rahatsız olmayız. Herkes alabilse biz de zorluk yaşamayız. Her şey ortada, biberler ucuz ama insanlar pahalıya yiyor. Salgından dolayı bu işi yapamayacak duruma geldik” dedi.

Çiftçilere acil destek sunulması gerektiğini söyleyen Duman, yoksa gelecek yıl biber yetiştiremeyecek hale geleceklerini vurguladı.

Haber: Ergin Çağlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir