Velilerden müdüre ‘müstehcen’ tepkisi: Bu bir zihniyet meselesidir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazanlı İlköğretim Okulu’ndaki 23 Nisan kutlamasında çocukların giydiği kıyafetleri “müstehcen” bularak kız çocuklarının gösterisini yarıda kesen Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne veliler tepki göstererek, “Müstehcenlik kimsenin aklına gelmez. Bu bir zihniyet meselesidir” dedi.

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı mahallesinde bulunan Kazanlı İlköğretim Okulu’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde çocukların giydiği kıyafetleri “müstehcen” bularak programı yarıda kesen İlçe Eğitim Müdürü Adem Şimşek’e aileler tepki gösterdi. Şimşek’in bu tavrına birçok kurum ve kuruluştan tepkiler gelirken, bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü de ailelerle birlikte okul önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla müdürü protesto etti. Açıklamaya öğrenci velilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

“KIYAFETLER GÖSTERİ İÇİNDİ”

 

Mahalleden biri olan Burcu Gülseven, veliler adına yaptığı açıklamada, kıyafetlerin öğretmenler tarafından seçildiğini ve bu seçilen kıyafetlerinde sergilenecek gösteriye uygun olduğunu dile getirdi. Gülseven, “Çocuklarımızın kıyafeti eğitim kıyafeti değil, gösteri kıyafetiydi. Hiçbir normal insanın aklına 3. Sınıf düzeyi için müstehcenlik fikri gelmez. Çocuklarımıza gözyaşı döktüren, anne ve babaların isyan etmesine neden olan, küçük çocukların danslarında, giysilerinde müstehcenlik bulan bu düşüncenin karşısında her zamankinden daha kararlı durmalıyız” dedi.

 

“BU BİR ZİHNİYET MESELESİDİR”

 

Müdür Şimşek’in “O yaşta çocuklara uygun elbiseler değildi. Çocukların kıyafeti eğitim ortamına uygun değildi” sözlerinin tamamen bir zihniyet meselesi olduğuna dikkat çeken Gülseven, şöyle konuştu: “8-9 yaşındaki bireyler çocuktur ve ana kuzusudur. Bu zihniyet karanlık bir zihniyettir. Çocuklara yönelik cinsel istismar, tecavüz ve şiddet vakaları ülkemizde giderek yaygınlaşarak devam ediyor. Çocuklarımızın istismar edilmesine dur diyoruz. Çığlıklarımızın duyulmasını istiyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir