porn list

Yanlışı tescilledi… İşinden edilme gerekçesi boşa çıktı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Eğitim Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu, işinden edildiği 686 Sayılı KHK maddesinin aksine hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olmadığını belgeledi. Yapılan yanlışın bir an evvel düzeltilmesini bekleyen Usluoğlu, işine geri dönmeyi bekliyor.

Öğretmenlik mesleğine 1998 yılında başlayan ve  7 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 Sayılı KHK maddesi gereğince ‘FETÖ/PDY ve diğer örgütlerle ilişiği olduğu’ gerekçeleriyle mesleğinden ihraç edilen İsmail Usluoğlu, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı müracaat sonucu hakkında yürütülen incelemeyle hiçbir terör örgütüyle bağının olmadığını belgeledi. Önümüzdeki günlerde KHK’larla ihraç edilen diğer sendika üyelerinin de benzer şekilde Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunacaklarını kaydeden Usluoğlu,  işlerinden edilmelerine sebep gösterilen suçlamalar doğrultusunda haklarında herhangi bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği bilgisini talep edeceklerini aktardı.

Savcılık tarafından Usluoğlu’na verilen tutanakta,  “UYAP sisteminde şahsın TC kimlik numarasında şüpheli sıfatıyla yapılan sorgulamada, hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığımızca bugün tarihi itibariyle FETÖ/PDY terör örgütüne ve diğer terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut irtibatı ile ilgili herhangi bir soruşturma yürütülmediği ancak 2012/25765, 2013/32770 ve 2013/41341 sayılı dosyalarda 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan soruşturma yürütüldüğü ve kamu davası açıldığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“TUTANAKTA SADECE SENDİKAL FAALİYETLERDEN DOLAYI HAKKIMDA AÇILAN SORUŞTURMALAR YER ALIYOR”

Tutanakta, sendikal faaliyetler dışında KHK’da gerekçelendirilen suçlamalara ilişkin hiçbir soruşturmanın yer almadığının altını çizerek değerlendirmelerde bulunan Usluoğlu, “23 Mart 2018 tarihi itibariyle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunarak, KHK suçlamaları kapsamında hakkımda yürütülen bir soruşturma olup olmadığı yönünde bilgisi talebinde bulundum. Verdiğim dilekçenin bir yanıtı olarak tarafıma bir tutanak düzenlenerek teslim edildi. Tutanakta işimden edilmeme gerekçe gösterilen hiçbir suçlamaya rastlanmadı. Yalnızca sendikal faaliyetler kapsamında ‘2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet’le ilgili hakkımda açılmış birkaç soruşturma yer aldı. Sendikal faaliyetler tamamen yasaldır. Basın açıklamaları ve diğer eylemlerden kaynaklı emniyet mensuplarınca hakkımızda soruşturmalar yürütülüp ifadelerimizin alındığı zamanlar oldu. Ama verdiğimiz ifadelerin ardından sendikal faaliyetleri içerisinde yer aldığımızdan hiçbir suça iştirak etmediğimiz saptanmıştı. Keza bu nedenlerden dolayı yargılandığımız mahkemelerde de suçsuzluğumuz beraat kararlarıyla tescillenmişti” dedi.

“KAMU EMEKÇİLERİ SORGUSUZ SUALSİZ İHRAÇ EDİLDİ”

Ülkenin OHAL ve KHK’larla yönetilmesinin en ağır faturasının emek ve demokrasi mücadelesi veren kamu emekçilerine kesildiğini kaydeden Usluoğlu, “OHAL’in keyfi bir şekilde kullanılmasıyla birçok emekçi, haksız yere ihraç edildi. Sorgusuz sualsiz bir biçimde kamu emekçilerini ihraç etmek, başlı başına bir insan hakları ihlalleri meselesidir. Uluslararası sözleşmelerin ayaklar altına alınması demektir. Kes, yapıştır usulüyle yayınladıkları KHK’larda ‘Terör örgütüne üyelik’ gerekçelendirilmektedir. KHK’lar aracılığı ile yüz binden fazla kamu emekçisi bu şekilde ihraç edildi. Terör örgütü ile bağlantısı olmayanların işlerine geri iade edileceğini beyan etmişlerdi daha önce… Ama gelinen noktaya baktığımızda böyle bir şey olmadı. OHAL İnceleme Komisyonu, bir oyalama komisyonu halini aldı. Komisyonun AYM’ye gidiş sürecini uzatma amacıyla kurulduğu apaçık orta” ifadelerini kullandı.

“MAĞDURİYETİMİN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASINI BEKLİYORUM”

Usluoğlu son olarak, “Bana verilen resmi belgede, devlete çöreklenmiş bir bürokratik kesimin ne kadar haksız, hukuksuz, adaletsiz ve keyfi bir biçimde faşizan uygulamalarla devleti yönettiğini gözler önüne seriyor. Bir insana ceza verirken önce suçunun ne olduğunu söylemekle yükümlüsünüz. Yaratılan mağduriyetlerin bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir