"Yargı emekçisinin ekonomik ve özlük hakları tam olarak sağlanmalıdır" » Kilikya Gazetesi ,Mersin'den HaberlerKilikya Gazetesi ,Mersin'den Haberler

“Yargı emekçisinin ekonomik ve özlük hakları tam olarak sağlanmalıdır”

Bu haber 02 Eylül 2020 - 16:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BES Mersin Şubesi, yeni adli yılın başlamasıyla birlikte adliye çalışanların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Açıklamada konuşan Başkan Doğan, “Kamu hizmetinin nitelikli verilebilmesi için birinci koşul, hizmeti veren yargı emekçisinin ekonomik, özlük, sosyal ve demokratik haklarının idare tarafından tam olarak sağlanmasıdır” dedi.
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi, yeni adli yılın başlamasıyla birlikte adliyelerde çalışanların sorunlarına dair açıklama yaptı. Sendika binasında yapılan açıklamada konuşan BES Şube Başkanı Murat Doğan, ülkede tarihin en ağır yargı krizinin yaşandığı, halk için hukuk güvencesinin ortadan kalktığı, yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesinin alışılmış, sıradan bir mesele haline geldiği bir süreçte yeni bir adli yılın başladığını dile getirdi.
Aksayan, halkın beklentilerini karşılamayan yargı hizmetlerinin etkili bir şekilde verilmesinin kamu hizmeti açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Doğan, “Ancak bu hizmetin nitelikli verilebilmesi için birinci koşul, hizmeti veren yargı emekçisinin ekonomik, özlük, sosyal ve demokratik haklarının idare tarafından tam olarak sağlanmasıdır. Dünyanın, Avrupa’nın en büyük adliye saraylarından, en ücra ilçelerde yer alan adliyelere kadar yargı hizmeti üreten yargı emekçileri, öncelikle düşük ücret, yoğun iş yükü ve idari baskı altında ezilmekte ve uğradığı haksızlığa eşitsizliğe karşı kendi kurumlarında çare bulamamaktadır. Bu durum başlı başına bir sorun olarak durmaktadır” dedi.
Yargı emekçilerinin her reform paketi açıklandığında ‘Acaba bizim de sorunlarımıza çözüm getirilir mi?’ beklentisine girdiğini belirten Doğan, ancak yardımcı yargı personeli olarak nitelenen yargı emekçilerinin ekonomik, özlük, sosyal haklarına yönelik sorunların bu paketlerde yer bulmadığını kaydetti.
Doğan, yargı çalışanlarının taleplerini ise şöyle sıraladı:
“*Yargı emekçilerine insanca yaşayacakları bir ücret için derhal ek zam verilmelidir.
* Şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir illeriyle sınırlı olmak üzere ödenen yol ücretleri, tüm yargı emekçilerine ödenmelidir.
* Zabıt Katibi yargı emekçilerine VHKİ kadrosu verilmelidir.
* Sözleşmeli istihdama son verilmeli, güvenceli istihdam esas alınmalı ve 4/B kadrosunda istihdam edilen yargı emekçileri 4/A kadrosuna geçirilmelidir.
* Atama ve görevde yükselmelerde mülakat değil, liyakat esas alınmalıdır.
*Artan iş yüküne karşın yeteri kadar personel alımı yapılması yerine yargı emekçileri üzerindeki baskı arttırılarak sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Bu tür uygulamalardan vazgeçilerek yeterli personel istihdamı yapılmalıdır.” (MA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.