“YASALAR SERMAYEDEN YANA”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

DİSK / Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Birleşik Metal İş Sendikası’nın almış olduğu grev kararına ilişkin, “Çıkarılan yasalar, sarf edilen sözler işçiden yana değil, sermayeden yana… İşçiden yana talepler karşılığını bulana dek mücadelede bulunacağız” dedi.

DİSK / Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nın 2 Şubat’ta başlatma kararı aldığı grev ve belediye taşeron işçilerinin belediye iktisadi teşekküllerine geçişi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İlkin Birleşik Metal İş Sendikası’nın almış olduğu grev kararını değerlendiren Göksoy, emekçiden yana yasalar talep ettiklerini kaydederek, “Geçtiğimiz günlerde Birleşik Metal İş’in sözleşmede anlaşamayıp grev hakkını istemesine Bakanlar Kurulu ile yasak getirildi. İşçiye grev hakkını bile kullandırmıyorlar. Cumhurbaşkanı çıkıp iş insanlarına açık açık şu ifadeleri kullandı: ‘Siz neden OHAL’e karşısınız? Fabrikanız, işyeriniz mi kapandı? Daha önce grevler vardı biz şimdi grevi dahi yasakladık’ Şimdi bu sözlerin kullanıldığı bir ülkede kamu kurumlarında pek bir iyi niyet beklenemez. Çıkarılan yasalar, sarf edilen sözler işçiden yana değil, sermayeden yana… İşçiden yana talepler karşılığını bulana dek mücadelede bulunacağız” diye konuştu.

“Komisyon sorumluluk yüklenmezse işçi işinden olacak”

Taşeron işçilerinin belediye iktisadi teşekküllerine geçiş sürecini de değerlendiren Göksoy, “Birçok söylemde bu kanunun kayyum atanmış belediyelerle ilgili olduğu söylentiler var ama meseleye dokunmada bir eksiklik var. Genel çerçevede dikkat etmemiz gereken husus niyettir. Bakan yaptığı açıklamada ‘Sınav formalite önemli değil. Güvenlik soruşturması da aynı şekilde’ dedi. Biz de madem öyle sınavın yapılma nedenini sorguluyoruz. Yapılma gerekçesini de işçiyi 657 sayılı konuma tabi tutmalarına bağlıyor. İşçinin yönetici olma gibi bir şansı yok. İmza yetkilisi olamaz. Kaldı ki, bizim kaygımız işçiyi 657 sayılı memur yasasına göre alınması, işçilerin bir geçmişi var. Sadece Mersin’de değil, ülkenin her yerinde üyelerimiz var. Çeşitli suçlardan kaynaklı geçmişte 1 yıl ceza alınmışsa işçi güvenlik soruşturmasından geçmeyerek işsiz kalabilir. Burada esneklik yaratılacağı kaydediliyor. Esneklik dedikleri de kurulacak komisyonun inisiyatifine bırakılmasıdır. Kurulacak komisyonda kendilerine bırakılan inisiyatife ilişkin, doğacak sorun saklı kalmak kaydını veriyor. Komisyon tanımadığı birine neden kefil olsun? Sorumluluk komisyon üyelerine bırakılıyor. Komisyon sorumluluk yüklenmezse işçi işinden olacak. Biz de ‘böyle verilecek olan kadroyu başınıza çalın’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELEMİZ KARARLILIĞIYLA SÜRECEKTİR”

İşçinin güvencesinde de bir değişimin yaşanmayacağını kaydeden Göksoy, “Belediye iktisadi teşekküllerde de işçi başka bir taşeron firmanın bünyesine geçiyor. İşçinin kaderi belediyenin iki dudağı arasına sıkıştırılıyor. O nedenle herhangi bir güvenceden söz etmek mümkün değil. Tek iyi bir yönü var bu prosedürün, taşeron firmalar arasında belirli sürelerde ihalelerin yapılmaması. Bazı illerde işçileri tehdit eden belediyeler dahi var. Mersin’de şuan böyle ir durum söz konusu değil. Şayet olursa biz DİSK olarak cevabımızı vereceğiz. DİSK olası tehditlere boyun eğmeyeceği gibi mücadelesini de kararlılığıyla sürdürecektir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir