Yaşam alanlarını korumak için çağrı yaptılar: “Polipropilen tesisini istemiyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen plastik fabrikası için çevre örgütlerinin açtığı iptal davası sonrası, bilirkişi heyeti sahada inceleme yaptı. Çevre örgütleri iptal kararı verilmediği takdirde eyleme geçeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Özel Endüstriyel Alan” ilan edilen Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi’nde bulunan bin dönümlük arazi içine plastik fabrikası yapılmak isteniyor. Kentte bulunan çevre koruma dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Mersin Adliyesi 2’inci İdare Mahkemesine iptal davası açtı. İtiraz davası kapsamında bilirkişi heyeti bölgede inceleme yapmak için söz konusu alana geldi. Bilirkişi heyetinin incelemelere başlamasından önce kentte bulunan Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Toroslar Gübre A.Ş önünde basın açıklaması yaptı.
“TÜM MERSİN YOK OLACAK”
Açıklamada konuşan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, insan yaşamının öncelikleri olduğunu  belirterek, “Biz diyoruz ki önce insanı daha sonra yaşamayı kutsayalım. Türkiye’nin yüzde 20 yeşilliğini neredeyse Mersin karşılıyor, Karaduvar karşılıyor. Bu yer altı suları buranın değil sadece Karaduvar’ın değil tüm Mersin’in kaynağıdır. Mersin’in kaynaklarını kurutacaklar. Buradaki yanıcı maddelerin bir anda infilak edilmesi sonucundan tüm Mersin yok olacak” dedi.
“YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ”
Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret Altan ise yaşam haklarını savunduklarını belirterek, “Yaşam hakkımız elimizden alınmasın istiyoruz. Biz yıllardır Ak Gübre’nin bıraktığı sıkıntılarla problemler yaşıyoruz. Özellikle etraf düşünüldüğünde yaklaşık 200 bin insanı etkileyebilecek bir ortamdayız. Biz sadece doğru düzgün bir çevrede yaşamak istiyoruz. Yaşam hakkımızı savunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“SONUÇ FELAKET OLUR”
Ardından konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay da, “Bu tip yatırımlara her türlü planlama yapılırken bilim insanlarının uzmanların görüşüne ve kamuoyunun sesine kulak vermek gerekir. Eğer bunu yapmadığınız zaman yapılan işten felaketler çıkar. İşte en iyi örnek olarak İzmir depremini yaşadık. Eğer siz bilim insanlarını, uzmanların görüşünü esas alıp ona göre iş yapmazsanız sonuç felaket olur” ifadelerini kullandı.
“DENİZDEKİ BALIKLAR ZEHİRLENECEK”
Karaduvar Çevre Platformu Sözcüsü Yusuf Uygur Yener de, “Biz bunu istemiyoruz. En nihayetinde bizim yaşadığımız toprakların altından sularımızı alacaklar. Bu tesisin, çarkın, dönmesi için sularımızı alacaklar. Bundan doğru havamızı kirletecek, denizdeki balıklarımızı zehirleyecek dolayısıyla oradaki balıkçılar geçimlerini sağlayamayacaklar.  Çoğunlukla balıkçılık ve tarımla ilgilenen bir halk var. Yeraltı kaynak sularının alınmasıyla tarımın neredeyse bitmesi söz konusu olacak. Yüzyıllardır burada yaşayan bir halkız. Halkımızla görüşüyoruz. Bir eylem kararı ortaya koyacağız. Sizin de bildiğiniz üzere bugün keşfe geldiler. Buradan çıkacak sonuca göre biz de eylem planını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.
Bilirkişi heyeti alanda inceleme yapmak için endüstriyel alan ilan edilen bölgeye geçti. İnceleme raporu sonrasında Mersin 2’inci İdare Mahkemesi kararını açıklayacak.

Windows 8.1 Pro Satın Al

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir