“Yasayı uygula, kadını yaşat”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kadın düşmanı politikaları üretenler, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır” diye belirten kadınlar, iktidara “Yasayı uygula, kadını yaşat” çağrısı yaptı.

Mersin’de Kadın Meclisleri, Pınar Gültekin’in katledilmesini düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklama metnini Kadın Meclisleri üyesi Özge Çabuk okudu.

 

Çok sayıda kadının gerekli önlemlerin alınmaması yüzünden katledildiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Çabuk, “Kadınların yaşaması için politikalar uygulansaydı şimdi yaşayacaklardı. Kadınların böyle eziyet edilerek öldürülmesine geçit verenler, kadın katillerine iyi hal ve haksız tahrik indirimi verenlerdir. Açıkça söylüyoruz, kadın düşmanı politikaları üretenler, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır” diye belirtti.

Hiçbir kadının nerede olduğuyla, ne giydiğiyle, ne içtiğiyle suçlanmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Çabuk, “Kadın cinayetlerini meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Daha önce defalarca söyledik, yine söylüyoruz: Katilleri değil kadınları koruyun. Kadınlar istedikleri gibi yaşayacak. Önümüze istediğiniz engeli çıkarın; kadınlar özgürlüğü, eşitliği, yaşamlarını alana kadar durmayacak. Buradan tüm yetkilileri, tüm kademeleri uyarıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Pınarları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi’dir. Uygulayacaksınız. Pınar Gültekin için ve öldürülen tüm kadınlar için hiç durmadan yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Yasayı uygula kadını yaşat” sloganlarıyla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir