YENİ AKİT’E TEPKİ: “SALDIRILAR BİZİ DAHA ÇOK BİR ARAYA GETİRECEKTİR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaMersin Onur Haftası Komisyonu Aktivisti Ekrem Tunç, Yeni Akit Gazetesi tarafından Mersin’de bu yıl düzenlenecek olan ‘Onur Haftası’ ekinliklerinin hedef gösterildiğini belirterek, “Haberlerinde bizlerin yaşamlarını tehlikeye atacak nefret söylemlerinden sakınmayan Yeni Akit ve benzerleri bilmelidir ki bu saldırı ve tehditler bizi daha çok bir araya getirecektir” dedi.

Mersin’de düzenlenecek olan 5. Onur Haftası etkinliklerinin Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef gösterildiğini kaydeden Mersin Onur Haftası Komisyonu, yaşanılan duruma tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamayı Mersin Onur Haftası Komisyonu Aktivisti Ekrem Tunç okudu.

“Tesadüf değildir”

“Bugün, iktidar yandaşı Yeni Akit gazetesinin Mersin Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterdiği haberlerinin ardından basın açıklamamızı sizinle paylaşmak için buradayız” diyerek konuşmasına başlayan Tunç, “LGBTİ+’ların ve kadınların yaşamlarına yönelik nefret ayrımcılık üreten heteroseksist patriyarkal politikalar bugün AKP MHP iktidarı ile örgütlenmektedir. Yandaş medya aracılığıyla özellikle ülkemizde Onur Haftalarının ve Yürüyüşlerinin hedef gösterilmesi tesadüf değildir. Yeni Akit gazetesinin 7 Haziran tarihinde ”Onursuz ibneler rahat durmuyor bu kez de orayı üs seçtiler” başlığı ile yaptığı haberde bizzat LGBTİ+ derneklerini, aktivistleri ve onur haftası komisyonu bileşenlerini hedef göstermiştir. 5’incisi yapılacak olan onur yürüyüşü tıpkı geçtiğimiz her sene olduğu gibi bu sene de bitmek bilmeyen nefrete karşı aşk ile sokakları ‘onur’landıracak” dedi.

“LGBTİ+’lara yönelik şiddet münferit değildir”

“Haberde sadece onur yürüyüşleri hedef gösterilmemiş Mersin Valiliği’ne de hukuksuz bir uygulamanın talimatı verilmek istenmiştir” diyen Tunç, “Mersin Valiliği’nin bu haber sonrası yapması gereken onur haftasını yasaklamak değil, etkinliklerin yapılabilmesi için uygun ortamı sağlamak olmalıdır. Haberlerinde bizlerin yaşamlarını tehlikeye atacak nefret söylemlerinden sakınmayan Yeni Akit ve benzerleri bilmelidir ki bu saldırı ve tehditler bizi daha çok bir araya getirecektir. İstanbul Sözleşmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği hedef alan, haklarımıza göz diken Yeni Akit LGBTİ+ hareketini gayrimeşru ilan etmeye çalışmaktadır. Bir kez de burada söylemek gerekirse kimliğimiz, bedenimiz, varoluşumuz hiçbir sistemin, iktidarın ötekileştirici diliyle tahakküm altına alınamaz. Bugüne dek yaşanan LGBTİ+’lara yönelik şiddet münferit değildir. Bundan sonrada yaşanacak olan saldırıların sorumluluğu hem bu haberleri yapma cürretini gösteren yandaş medyanın hem de LGBTİ+’ların haklarını korumayan devlet kurumlarına aittir. Yeni Akit gazetesi yalnızca bunun bir örneğidir” diye konuştu.

“Mersin 5. Onur Haftası Yürüyüşü’nde buluşalım”

“Yaşamlarımıza, bedenlerimize, kimliklerimize ve varlığımıza göz dikenler bilmelidir ki attığımız her adım, aldığımız her nefes bizim için bir direniştir” diyerek açıklamasına devam eden Tunç son olarak şu ifadeleri kullandı: “Stonewall’dan bu yana tarih göstermiştir ki hiçbir baskı, şiddet bizi bitirmemiş aksine öfkelendirmiş sokağa dökmüştür. Her seferinde nefrete inat yaşasın hayat diyen LGBTİ+’lar hakları ve yaşamlarını savunmak için sokağın dinamiği haline gelmiştir. Mersin’de de 5.sini düzenleyeceğimiz Onur Haftası’nda ’hasbihal’ teması ile bir araya gelerek lubunyalığı, varoluşumuzu, hallerimizi, aşkımızı, arzumuzu, emeğimizi, bedenimizi, mücadelemizi konuşacağız. Yeter artık çıkalım zıvanadan Mersin 5. Onur Haftası Yürüyüşü’nde buluşalım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir