Yeşilboğaz: “Hakimler hakkında soruşturma açılması HSK’nın ayıbıdır”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölüm orucu nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından, sosyal medyada yaşam hakkını savunan paylaşım yapan Hakim Orhan Gazi Ertekin ile Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında soruşturma başlatılmasını, ‘HSK’nın adalet ayıbı’ olarak değerlendirdi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“HSK SİYASİ KARAR VERMİŞTİR’

‘Hakim Orhan Gazi Ertekin ile Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın, her insanda olması gereken ‘insani’ bir duygu ile ölümden duyduğu üzüntüyü ifade eden sosyal medya paylaşımları nedeniyle haklarında HSK tarafından soruşturma başlatılarak, Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın 3 ay görevden uzaklaştırılması, ifade özgürlüğünün ve yargı bağımsızlığının yok sayılmasının acı bir tablosudur.

Televizyonda ölüm listesi hazırladığını söyleyen, ölüm tehditleri savuran, örgüt kurma ve yönetme suçu işleyen şahıslar hakkında hiçbir soruşturma başlatılmazken, yaşam hakkını savunan sosyal medya paylaşımları nedeniyle Hakim Orhan Gazi Ertekin hakkında soruşturma başlatılması, Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın da görevden uzaklaştırılması, HSK’nın adalet ayıbıdır. HSK bir kez daha bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş, siyasi bir karar vermiş, yargıç bağımsızlığını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Yaşam hakkını savunmak, insan yaşamına değer vermek, yargıçların asli vicdani ve hukuki görevidir. Hakim Orhan Gazi Ertekin ile Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan sosyal medya paylaşımlarını, masumiyet karinesi ve hukukun evrensel ilkeleri çerçevesinde yapmıştır. Mersin Barosu olarak; Anayasa’nın 2, 26 ve 138. maddeleri ile evrensel hukuk ilkeleri kapsamında, Hakim Orhan Gazi Ertekin’in, Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve hukukun üstünlüğünden yana mücadele eden tüm yargıçların yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla sunarız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir