Yeşilboğaz: “İşveren, çalışanının sağlığından sorumludur”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, corona virüs salgını nedeniyle bazı şirketlerin, çalışanların çalıştığı süre içerisine corona virüs kaptığı takdirde sorumluluğun işverene değil, işçinin kendisine ait olduğuna dair belge imzalattığının gündeme gelmesi üzerine açıklama yaparak, işçiyi ve işvereni bilgilendirdi. Yeşilboğaz açıklamasında, “İşçiye imzalatılan bu belgenin hiçbir geçerliliği yoktur. İşveren, çalışanının sağlığından sorumludur” dedi.

“HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, “Corona virüs salgını sürecinde bazı işverenler işçilerine yönelik hukuksuz uygulamalar yapmaktadır. Örneğin çalışan, çalıştığı süreç içerisinde corona virüs kaparsa, sorumluluğun işverene değil, işçinin kendisine ait olduğuna dair belge imzalatıldığı, imzalamayan kişilerin de işten çıkarılmakla tehdit edildiği bilgisini alıyoruz. İşçiye imzalatılan bu belgenin hiçbir geçerliliğinin olmadığını belirtmek istiyoruz. İşveren burada kendisini kandırmaktan öteye gitmez. İşçi orada çalışıyorsa ve işçi kendisini koruyamıyorsa, zaten bu virüsün bulaşmasına işveren sebep oluyor. Borçlar Kanunu’nda işçi çalıştırma sorumluluğu ilkesi gereği,  bu konuda işverenler sorumludur. İşveren çalışanının sağlığından sorumludur. Bunun hiçbir şekilde kaçarı yoktur” diye konuştu.

“İŞÇİLERİN HAKLARI YASAL DÜZENLEMELERLE KORUNMALI”

Corona virüs sürecinde işçilerin mağdur olmaması için gerekli yasal düzenlemelerin de yapılması gerektiğini vurgulayan Baro Başkanı Yeşilboğaz, “İş yerinde en çok mağdur olan ve en korumasız olan işçidir. Corona virüs sürecinde işverenlerin mağduriyetinin giderilmesi için 30 Nisan’a kadar icra takibi yasağı, kredilendirmelerde kolaylık, vergi ve sgk ödemeleri ötelenmesi vs. yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak işçi ile ilgili hiçbir yasal düzenlemeler yapılmadı.  Bu konuda işçilerin de hakları yasal düzenlemelerle korunmalıdır. Sermaye önemli ancak emek gücü de, insan da önemli. Bu süreç, bize bunu net göstermektedir” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir