YEŞİLBOĞAZ: “SOMALI AİLELERİN İKİNCİ FACİASI İNFAZ YASASI”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Manisa’nın Soma ilçesinde alınmayan önlemler neticesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının 6. yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamasında, “Somalı ailelerin ikinci faciası İnfaz Yasası” dedi.

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ailelerinin adalet çığlığı hala devam ederken, 4 yıl süren dava sonucunda sorumlulara ödül gibi cezalar verildiğini belirten Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hukukun çöküşü, Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Katliamın sorumlularının bir kısmı adalet önünde hesap dahi vermedi. Katliamın sorumluluğu mahkeme tarafından tescillenmiş olan patron Can Gürkan serbest bırakıldı. Kamu görevlilerin yargılanması engellendi, madenci ailelerinin avukatı ise tutuklandı. İş güvenliği ihmal sonucu 301 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olanlar, cinayeti işleyenler yargılanmamıştır, Somalı ailelerin avukatlığını yapmak, suç sayılmıştır, avukat tutuklanmıştır. Somalı ailelerin ikinci faciası ise İnfaz Yasası olmuştur. Şu an facianın tutuklu sanıklarının, İnfaz Yasası’nda faydalanıp izinli çıkabilmelerinin ya da erken tahliye olabilmelerinin önü açılarak, ailenin ve toplumun vicdanı sızlatılmıştır.

Soma aydınlatılmalı. Soma’nın karanlık kalması demek, yeni iş cinayetlerinin önünü açmak demektir. Soma’daki iş cinayeti ilk değil ama aydınlatılmazsa son da olmayacaktır. Kaybettiğimiz 301 madencimize Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine bir kez daha sabırlar diliyorum” ifadesini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir