Yıldırım: Salon fiyatları, sanata engel!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye salonlarının, kentin sanatçılarına yüksek fiyatlarla kiralanmasına eleştiride bulunan  Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Salih Yıldırım, “Belediyeler sanatın yaygınlaşması için yerelde sanat üretenlere destek vermezse, ticari bir şirketten farkı kalmaz. Belediyeler salon fiyatlarını düşürmeli” dedi.

Çok sayıda tiyatro grubunun çalışma yürüttüğü Mersin’de, sanatçılar oyunlarını sergileyecek salon bulamıyor. Belediyelerin sanata bakış açısını salon fiyatlarında ortaya koyduğunu kaydeden Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Salih Yıldırım, yerel yönetimlerin yerelde bulunan tiyatro gruplarına destek vermesi gerektiğini ifade etti.

“SALON FİYATLARI ÇOK YÜKSEK”

Her yıl yaz aylarında birçok oyunun izleyiciyle buluştuğunu vurgulayan Yıldırım, yeni sezonda salon fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklı sezonu durgun geçirdiklerini belirtti. Ticari organizasyonlardan gelen yüksek kiraların kendilerine de yansıtılmaya çalışıldığını belirten Yıldırım, “Bu fiyatlar yerelde sanat yapanlar için çok yüksek” dedi. Yıldırım, “Yerelde tiyatro yapanlar bu salonların giderleri ile oyunun gelirleri arasında büyük bir dengesizlik yaşıyor. Belediyeler halka hizmet için vardır ve hizmetlerinde yerelde sanat yapanları da düşünmeli. Ticari organizasyonlarda biletler 80 TL’ye kadar çıkabiliyor ama yerelde sanat yapanların bilet fiyatları 10 ila 20 TL arasında değişiyor” dedi.

“BELEDİYELER SANATA DESTEK VERMELİ”

Yıldırım, “Belediyeler sanatın yaygınlaşması için yerelde sanat üretenlere destek vermezse belediyelerin ticari anlamda bir organizasyon şirketinden farkı kalmaz. Belediyeler bu tutumundan vazgeçmezse ufak birkaç organizasyondan ileri gidemez. Ama belediyeler sanatın ilerlemesi için yerelde bulunan sanat gruplarına destek verirse ortak bir çalışma etrafında buluşursa sanat daha geniş kitlelere ulaşarak şehrin gelişmesine katkı sunar. Devasa salonlar ya da alanlar yapabilirsiniz ama içini dolduracak bir sanat olmazsa salondan başka bir anlam taşımaz. Ondan kaynaklı bir an önce salon fiyatları yerelde sanat yapan gruplara uygun bir fiyata bırakılmalıdır” dedi.

Mersin’de yerel yönetimlerin sanat ve sanatçıya önem vermediğini özellikle belediyedeki kültür birimlerinde yetkili kişilerin de görevlerini tam anlamıyla yerine getirmediğini kaydeden Yıldırım, “Belediyelerde kültürden anlayan kimseler yok, bundan dolayı biz tiyatrocular da dertlerimizi anlatacak kimseyi bulamıyoruz. Belediyelerin kendi iç tüzüklerinde sanatın desteklenmesi gerektiği yönünde maddeler var. Ama bu maddeler çok da desteklenmiyor” diye konuştu.

“KAYYUM SANATA KİLİT VURDU”

Daha önce DBP’li Akdeniz Belediyesi’nde gösteriler için uygun fiyata salon kiraladıklarını hatırlatan Yıldırım, “Gösterilerimizi daha önce Akdeniz Belediyesi’nde yapıyorduk. Tabi kayyumdan sonra belediye yerelde yer alan tüm sanat gruplarına karşı kapıya kilit vurdu. Sanat için alternatif alanların, alternatif salonların bulunması gerekiyordu; ama belediyenin salonuna vurulan kilit birçok tiyatro grubunu çok zor durumda bıraktı” ifadesinde bulundu.

Sanatın yaygınlaşması ve kitlelere ulaşması için salonlara da ihtiyaçlarının olduklarını dile getiren Yıldırım, “Fiyatlar konusu ile alakalı birçok kurum ile görüştük ve bu kurumlardan salonların yereldeki tiyatroculara daha uygun verilmesini istedik. Talebimiz bu fiyatların iyileştirilmesi” dedi. (dihaber)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir