YOL Kültür Mersin’de Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘YOL Kültür Sanat Cafe’ Mersin’de çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisinin katılımıyla açılışını gerçekleştirdi. Açılış etkinliğinde konuşan Duygu Kıskanç Dağdeviren, “Yola çıktığımız, bir adım daha attığımız bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Mersin’de kültür sanat faaliyetlerini düzenlemek amacıyla çeşitli kesimlerin katılımıyla kuruluş çalışmalarına başlayan ve kısa süre önce açılacağını duyuran ‘YOL Kültür Sanat Cafe’ dün Pozcu Kushimato sokağında açılışını gerçekleştirdi. Yol Kültür’ün kuruluş amacı hakkında konuşma yapan Duygu Kıskanç Dağdeviren, kentte sosyal ihtiyaçları karşılamak üzere var olan kurumların çok kısıtlı olduğunu, bu ihtiyacı karşılamak üzere YOL Kültür fikrini hayata geçirdiklerini belirtti.

“Yola çıktığımız, bir adım daha attığımız bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza ve konuklarımıza teşekkür ederiz” diyerek konuşmasına başlayan Kıskanç Dağdeviran konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Dayanışmanın yerini rekabet ve bireyciliğin aldığı bugün, onlarca belki de yüzlerce kişiyle birlikte büyük bir dayanışma örneği sergileyip yola çıkmayı başardık.
Bize en çok sorulan sorulardan biri burayı neden açtığımız. YOL Kültür kentimizde ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bazı noktalara temas etmek için ortaklaştığımız bir fikrin ürünüdür. Sosyal olarak yaşanan yetersizlik, sohbet edilebilecek yerlerin kısıtlılığından böyle bir ihtiyaç duyduk. Müzik ve sanatın nitelikli öğretimine katkıda bulunmak için ihtiyaç duyduk. Müzik atölyemizde pek çok enstrüman eğitiminin yanı sıra özel yetenek ve konservatuar öğrencilerinin de hazırlıklarını tamamlayabileceği bir kültür merkezi kurguladık.
Aslında üzerinde çok durduğumuz noktalardan biri de YOL Kültür’ün sadece bir kafe işlevinde olmaması. Bu sebeple burada sık sık kültür sanat etkinlikleri, imza günleri, söyleşiler, dinletiler yaparak burayı ismen değil cismen bir kültür merkezi haline getireceğiz. Yaşar KEMAL’in bir sözü vardır. Yaşar Kemal der ki ‘İnsanoğlu umutsuzluktan, umut yaratandır.’ Bizler de bu umudun ışığı ile yola çıkıyoruz. YOL’umuz açık olsun.”

Konuşmanın ardından etkinlik gün boyu açılış kokteyli ile devam etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir