“Zoru Başaranlar’la kadınların başarısını ölümsüzleştirmek istedik”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezitli Belediyesi Zoru Başaranlar kitabının basın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Tarhan, “Mezitli’ye, Türkiye’ye böylesi damga vuran kadınları ölümsüzleştirmek istedik. Zaman geçince belki de isimleri unutulacak. Bu başarı hafızalara kazınsın istedik” dedi.

 

 

Korona tedbirleri kapsamında katılımın sınırlı tutulduğu tanıtım toplantısına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra, kitabın yazarı İpek Ongun, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ethem Güzel, üretici kadınlar ve gazeteciler katıldı.

KİTABIN BELGESELİ BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI

Mezitli Belediyesi Amfitiyatroda gerçekleşen etkinlikte, Kadın Üretici Pazarlarının kurulma ve kitabın yazılma süreci hakkında bilgiler verildi. Kitabın aşamalarının anlatıldığı mini belgesel katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı. Yaşamından kesitlerin sunulmasının ardından kürsüye gelen yazar İpek Ongun, kitabın ilk teklif edildiğinde yaşadığı heyecanı anlattı.

‘KİTABI YAZMA FİKRİ BENİ HEYECANLANDIRDI’

Başkan Neşet Tarhan’ın kendisini arayarak davet ettiğini anlatan Ongun, “Aldığı ödüllerle ve gerçekleştirdikleri başarıyla Kadın Üretici pazarlarını yakinen biliyordum ancak kitabın yazma fikri beni son derece heyecanlandırdı. Büyük onur duydum. Çünkü Mezitlili kadınların mücadelesi tüm dünyaya örnek olacak başarının öyküsü aslında. Bunun bir parçası olmak en büyük mutluluk” dedi.

‘GELECEK KUŞAKLARA MİRAS KALACAK’

Kitabı yazarken yaşadıklarından kesitler de aktaran Ongun, “Kadın Üretici Pazarları, kadınlarımızın bilinçlenmesi ve gelecek kuşaklara önemli bir miras bırakması açısından son derece önemli. Görüştüğüm kadınlar bunu büyük gururla dile getirdi. Daha önce ev ve tarla arasında sıkışıp kalmış kadınlarımız şimdi aile bütçesine katkıda bulunan, geleceğe umutla bakan bireyler haline geldi” diye konuştu.

‘BANA NASİP OLMASINDAN BÜYÜK ONUR DUYDUM’

Böylesi önemli bir esere imza atmaktan dolayı mutlu olduğunu da ifade eden usta yazar Ongun, “Başkanımız Neşet Tarhan’ın, ileri görüşlülüğü ve muhteşem bir ekibin özverisiyle hayata geçen üretici kadınlarımızın yaşam öyküsünü yazmak bana nasip olduğu için büyük onur duydum. Bu büyük başarının duyulmasına katkı vermiş olmaktan dolayı son derece mutlu oldum” şeklinde konuştu.

‘ÜRETİCİ KADINLARIMIZI DÜNYA DUYSUN İSTİYORUZ’

Mezitli’ye, Türkiye’ye böylesi damga vuran kadınları ölümsüzleştirmek istediklerinin altını çizen Başkan Tarhan, “Zaman geçince belki de unutulacak isimleri. Bu başarı hafızalara kazınsın istedik. Bunu içimizden biri Mersin’i ve yüreğini bilen bir yazarımız olursa bu duyguları daha iyi anlatır diye düşündük Sayın İpek Ongun’dan bunu istirham ettik kendisi hiçbir bedel ve hiçbir karşılık beklemeksizin gönüllü olarak yazdı” dedi.

‘KİTABIN ADINI YAPTIĞIMIZ ANKETLE BELİRLEDİK’

İpek Ongun’un kitabın yazılması aşamasında köy köy gezerek büyük özveri gösterdiği bilgisini de veren Başkan Tarhan, “Kadınlarımızla sohbet etti, aynı yemeği paylaştı. Bilmediği çok şeyi o da öğrendi. Kitabın adını da çok geniş katılımlı bir anket sonucu ortaya çıkardık. Gerçekten de zor başardılar. Oldukça iyi bir üslupla akıcı bir iş topla kitaplaştırıldı” dedi.

‘KADINLARIMIZIN BAŞARISINI DÜNYAYA DUYURMAK İSTİYORUZ’

Kitabın önsözünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazdığını hatırlatan Başkan Tarhan şu ifadeleri kullandı:

“Değerli şairimiz Ataol Behramoğlu, Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, Muazzez İlmiye Çığ görüşlerini yazdı. Biz üretici kadınlarımızı sadece Türkiye’de değil dünyaya duyurmak istiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bu kitabın İngilizcesini de hazırlayarak kadınlarımızın başarısını tüm dünyayaduyurmak istiyoruz. Çin’de, Fransa’da şampiyonluk alarak duyurduk, birçok Avrupa ülkesinde gittiğimiz yerde duyurduk. Her platformda gündeme getiriyoruz, getirmeye devam edeceğiz.”

Yapılan törenin ardından konuklar, Tirat Mutfak Atölyesinde verilen yemekte bir araya geldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir